Internetová Poradna

o osobních automobilech

Zesílení signálu GSM pro mobilní telefon

Jméno
Honza
Otázka

Čau, vkládám sem dotaz tak trochu mimo téma. Pracuji v servisu a v dílně, kde spravujeme auta, máme špatný signál pro mobilní telefony. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli někdo nemáte nějaké zkušenosti se zesílením GSM signálu? Nefungují nám vůbec telefony, nemůžeme nikam volat ani posílat SMS. Díky za každou zkušenost.

Jméno
Petr Jankovič
Odpověď

Jednu dobu jsem si z internetu objednal "antenna boosters". Byla to taková nálepka, která se akorát přilepila na kryt telefonu. Nevím co v ní bylo, ale vypadalo to na nějaký vytvarovaný plíšek, který měl působit jako pasivní anténa na příjem GSM. Nikde na internetu jsem se nedočetl, jak moc by to mělo být účinné. Ale kdosi tvrdil, že to zvýší signál až o 50%. Někdo zase že to vůbec nefunguje. Podle mých zkušeností to fungovalo jak kdy. Záleželo hodně na tom, jestli jsi natočil telefon směrem k nejbližší buňce (vysílači). Pak jsem dosáhl zvýšení z jedné čárky na dvě až na tři. Pokud jsi se s tím ale otočil jinak nebo jsi byl za něčím železným (karosérie starého auta), tak to skoro vůbec nic nepřidalo. Stálo to asi 50 Kč a trochu to fungovalo. Nevím jestli ti to mám doporučit na zesílení, posuď sám.

Jméno
anonym
Odpověď

Já jsem měl na chatě stejný problém s mobilním telefonem. Ale Wi-Fi nám tam běžela v pohodě. Tak jsem si nainstaloval VoIP klienta a telefonoval jsem přes internet. Můžeš vyzkoušet třeba Skype. Ale otázka, jestli máte v dílně internet? Taky nevím jak moc chcete aby vám jely klasické datové služby, mně to ale na spojení se světem stačilo.

Jméno
Jan Kroupa
Odpověď

Existují na to speciální GSM repeatery, které v podstatě vypadají jako normální modem (krabička se zástrčkou do zásuvky a anténou). Odchytí slabý signál, zesílí ho a pak ho do okolí pouští zesílený. Ceny jsou jak kde. Nějaký profi seženeš i za 20 000 Kč. Ty nejzákladnější jsou už okolo 2000 Kč, což se dá. Nevím jak je to ohledně legality. Protože na toto jsem četl moc různých názorů. Někdo říká, že se dopouštíš nelegálního vysílaní v zakázaném pásmu. Tam kde mohou posílat jen operátoři. Jiní zase tvrdí, že jen zesiluješ již existující signál a vlastně vůbec nic neděláš a nikdo nemá šanci toto rozpoznat. Protože ale existuje strašně moc e-shopů, tak bych řekl, že je to legální.

Jméno
Ladislav
Odpověď

S legálností bych si nedělal vůbec žádnou hlavu. Pokud se podíváš, tak na trhu jsou k prodeji zařízení GSM zesilovače s frekvencí 900 MHz, 1800 MHz, 900 + 1800 MHz. A tyto zesilovače pro telefony mají pokrytí pokrytím od 30 m^2 do 2000 m^2. Když si to představíš, tak ten nejmenší má pokrytí 3 krát 10 metrů. Když tam připočítáš zdi domu (dílny) jako stínění, tak to tak tak pokryje rodinný domek a ani nedosáhne na zahradu. Tady není vůbec řeč o tom, že by jsi nějak ovlivnil sousedy (a když ano, tak jen pozitivně). Natož aby jsi rušil buňku. To je totální nesmysl. Když ona není schopna poskytnout rozumný nezarušený signál až k tobě, tak by jsi ji ty mohl rušit tímto kapesním zařízením? Tyto zesilovače lidé běžně doma používají. A nic nelegální na tom není.

Jméno
Chalupář
Odpověď

Souhlasím jednoznačně s Ladislavem. Buňka má dosah asi 30 km^2. Co by jsi s tím chtěl rušit, když budeš mít doma zesilovač s dosahem 30 m^2. Normálně si můžeš koupit jakýkoliv typ. Nezáleží tam vůbec na tom, jakého máš operátora atd. A pokud opravdu sáhneš po tom nejmenším dosahu, tak se vlezeš se vším všudy do 3000 Kč naprosto bez problému.

Jméno
anonym
Odpověď

Podle mě se moc pletete. ČTÚ přiděluje pásma jednotlivým operátorům. A pouze oni jej můžou používat. Jakmile na Vás přijdou, tak podají podnět na ČTÚ, který všechno prověří a má pravomoc udělit i pokutu. Pokud chcete do GSM pásma zasahovat, tak musíte mít písemný souhlas od operátora (pronajímatele). Jinak se můžete dostat až k pokutě.

Jméno
Ladislav
Odpověď

anonym: Ale vždyť to se tady už řešilo. Pokud si koupíte kvalitní opakovač s nízkým dosahem, tak do ničeho nezasahujete a nic neporušujete. Signál pro mobil si šíříte jenom ve vlastním objektu, nikoho dalšího neovlivňujete. Neříkám, kdybych vysílal na 2 Km. Ale zesílit si signál pouze v kanceláři a mít ho pouze v této místnosti je nic proti ničemu. Tyto problémy jsou časté, zvlášť ve starých železobetonových budovách, kde si zavoláte možná tak vykloněný z okna. To co tady řešíme se vůbec netýká ČTÚ.

Jméno
Bukos
Odpověď

Můžete tu raději dát nějaký odkaz na odzkoušený zesilovač? Díky.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti