Internetová Poradna

o osobních automobilech

Jak postupovat při koupě auta - Koupě a převod auta

Jméno
Marek Pátek
Otázka

Mám malý dotaz, tedy spíše větší. Zajímalo by mě jak postupovat při koupi a při převodu auta na mě. Dělám to poprvé a automobil je z druhé ruky. Osobní prodej, ne autobazar. Na co bych neměl zapomenout, čeho se vyvarovat atd. Díky.

Jméno
Pavlásek
Odpověď

První a nejzásadnější krok je kontrola technického stavu. Na toto si skutečně dejte pozor, mám s tím špatnou zkušenost (při osobním prodeji). Prodejce mě uchlácholil, že je všechno v pořádku, nechal mě provést testovací jízdu a auto si prohlédnout. Chtěl jsem ho vzít do servisu, ať se na něj podívá automechanik. Ale pan tvrdil, že odjíždí na dovolenou a pokud to koupím ihned, tak dostanu slevu.

Dopadlo to katastrofálně. Ani ne do měsíce se auto začalo sypat na kousky a na opravách jsem zaplatil jednou tolik. Kontrola zkušeným odborníkem - zásadní pokud obchod probíhá mezi dvěma lidmi.

Jméno
John
Odpověď

Taky doporučím kontrolu v nějakém servisu. Protože pokud člověk nemá praxi, tak z toho prd pozná. Ověřovat počet najetých kilometrů třeba podle ohmataného volantu/řadící páky nejde, když to lze lehce vyměnit. Možná tak rez na karoserii apod. - ale to jsou minimalistické věci. Ty nejdražší opravy se skrývají v motoru apod. A to pohledem bez zkušenosti prostě nepoznáte.

Jméno
Prodejce
Odpověď

Předpokládám, že Vás nejvíc zajímá samotná koupě a převod.

Budete postupovat ve 4 krocích. První - uzavření smlouvy a platba. Druhý - odhlášení vozidla. Třetí - povinné ručení a případně i havarijní. Čtvrtý - změna v registru vozidel.

Smlouva a platba - vzory smluv o koupi auta jsou volně ke stažení na internetu. Můžete použít libovolný z nich. Předpokládám, že ji bude vypracovávat prodejce. Takže si pečlivě pročtěte veškeré podmínky. Současně i částku uhradíte.

Odhlášení vozidla bude realizovat prodávající, vezme malý i velký technický průkaz + Vaše osobní údaje. Auto odhlásí a předá vám doklady (kde malý technický průkaz bude mít ustřižený růžek).

Povinné ručení a případně havarijní si musíte sjednat předem. Je zde neomezeně možností. Můžete něco najít na internetu, poradit se z nějakým pojišťovacím agentem nebo zajít na pobočku pojišťovny. Další fází přípravy na převod je STK. Pokud ji nemá, tak uděláte STK. Pokud má, tak postačí jenom evidenční kontrola (to je formalita).

K přihlášení na registru vozidel budete potřeboval malý i velký technický průkaz, podepsanou kupní smlouvu, vyřízené STK a sjednané povinné ručení.

Celý proces je velmi jednoduchý. Kolik budete platit v jednotlivých krocích se nedá přesně říct. Ale smlouva je zdarma. STK ca 300 Kč. Pojištění dle typu vozu a vašich bonusů.

Jméno
Honza
Odpověď

Zrovna dneska jsem se díval na pořad A dost! Nějaký člověk jim do bazaru přivezl auto, že ho chce prodat. Oni jej zkontrolovali a úplně vše bylo v pořádku, včetně všech registrů. Akorát narazili na to, že jej má někdo na leasing. Na Slovensku. A doposud jej splácí. Takže jej nemůže prodat. Nakonec z toho vyšlo, že to auto bylo kradené a akorát se shodovalo jeho vymyšlené VIN, shodné s existujícím autem. Ale kdyby tam nebyl ten leasing, tak ho normálně autobazar odkoupí. Tak jakou pak má šanci normální člověk si cokoliv ověřit, pokud na to skoro ani nepřišli oni s jejich přístupy do všemožných databází. Podle mě koupě z ruky do ruky je pěkný risk.

Jméno
anonym
Odpověď

Chci se zeptat, kupuji auto, ale nedostal jsem velký technický průkaz. Bude problém s jeho přihlášením na registru vozidel? A co mám dělat? Děkuji

Jméno
Minařík
Odpověď

To se mi stalo něco podobné. Normálně si tam zajděte a úřednici řekněte, že jsem jej třeba ztratil. Nemělo by to trvat víc než pár dnů, než si všechny podklady sama sežene. Pak ještě ale bude třeba oběhat oběhat pojišťovnu, STK, ověření v evidenci a kontrolu emisí. Následně by jste měl dostat kopii (nový VTP) a značky. Není to žádný problém.

Jméno
Míra
Odpověď

Dobrý den, chci se zeptat jak je to při koupi a následném odhlášení vozidla do jiného kraje? Musím jako prodávající odevzdat značky? Nebo to dělá prodávající při registraci ve svém kraji? Děkuji za odpověď.

Jméno
Petr
Odpověď

Míra: Taky Vás zdravím. Nejdříve musíte auto odhlásit v kraji, kde je registrované (a zároveň tam odevzdat značky). Nejlepším řešením je, když tam zajde prodávající. Můžete si tam zajít i Vy sám, ale musíte mít od prodávajícího plnou moc k tomuto kroku (odhlášení). Na úřadu rovnou i uveďte na koho budete automobil přepisovat. Následně si zajděte na úřad ve Vašem kraji a tam jej přihlaste.

Jméno
anonym
Odpověď

Tak to mám úspěšně převedené a postupoval jsem přesně podle toho, co jste tady psali. S technickým průkazem nakonec nebyl problém a paní na přepážce mi všechno zařídila a vyptala si to osobně z úřadu. Trvalo to cca 4 dny. Kdyby tedy někdo měl podobný problém, tak ať ví, že to opravdu takto jde bez problému.

Jméno
Daniel
Odpověď

Dobrý den, Kupuji první auto a tak jsem také bezradný. Pro auto si jedu v sobotu a do jiného kraje, jelikož v sobotu to prodávající nemůže jít odhlásit, mohu to s plnou moci odhlásit já na úřadě u svého bydliště a rovnou přihlásit na sebe? Jestli ne, jde to nějak udělat, abych s autem odjel a nemusel ho tam nechávat kvůli tomu, že nemám k autu doklady, které prodávající potřebuje k odhlášení a mohl ho přihlásit na svém úřadě? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Jméno
Stanislav
Odpověď

Kde všude mají Áčka prsty? Až nebezpečně velká shoda. Je možné totožné auto prodávat ve dvou autobazarech zároveň? jednu je vystavené na Áčkách a jednou ve Škodovkách. Toto je velmi podezřelé.

Jméno
Roman
Odpověď

Osobně nakupuji v místním autobazaru. Nabídnou mi tam vše potřebné. Výběr nejvíc aut, možnost prověřit auto se svým mechanikem. Garanci původu, možnost auto vyměnit za jiné. A hlavně nevím jak to dělají, že mají tak v pohodě ceny.

Jméno
Tamron
Odpověď

Nejhorší zkušenost mám z dovozem auta ze zahraničí. Auto už jsem měl, ale neseděly doklady. Byly zfalšované a auto jsem nemohl přepsat. Teď už bych do takového rizika a nervů nešel.

Jméno
Martin
Odpověď

Zdravím a mám otázku, pokud by mi ji mohl někdo zodpovědět. Chci koupit auto bez STK, je v depozitu. Jak mám v tomto případě správně postupovat?

Jméno
Simona
Odpověď

Zdravím, možná pro vás zkušené řidiče hloupá otázka. Můžu koupit a přepsat na sebe auto v době, kdy teprve čekám na vydání řidičského průkazu?

Jméno
Michal
Odpověď

Já pořizoval auto protiúčtem v autobazaru, protože mi nabídli nejlepší výkupní cenu. Papírování zajistil bazar a rychle, byl jsem příjemně zaskočen. Trošku jsem se toho bál, ale nakonec jsem velmi spokojen.

Jméno
Kraken
Odpověď

Kupoval jsem přes inzerát a neměl jsem v pořádku papíry u přepisu. Bacha na to!

Jméno
Alois
Odpověď

Při koupi ojetiny je třeba být obezřetný. Znám spoustu lidí, co se takto nachytali. Já jsem si vždy vše pořádně zkontroloval a zatím jsem žádný špatný incident nezažil. Samozřejmě je ale třeba počítat s další investicí. Zrovna nedávno jsem koupil auto a bylo mi doporučeno si zajít na chiptuning. Šel jsem do toho (hlavně proto, že měli zrovna 50% slevu). Nicméně po první jízdě jsem byl naprosto ohromen. Velice doporučuji!

Jméno
Ivan
Odpověď

Alois: Souhlasím. Při nákupu ojetého auta si člověk musí dát pozor, při nákupu na inzerát 2x tolik. Podvodníků je u nás víc než dost.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti