Internetová Poradna

o osobních automobilech

Čeština do aut - Cena, jak na to (navigace, mapy, rádio, systém)?

Jméno
Kamil Vejprava
Otázka

Koupil jsem manželce ojeté auto z Německa. S čím jsme ale nepočítali bylo to, že to auto nemá český systém (mapy, navigaci, rádio, ovládání). Vše je kompletně v Němčině, což je logické, že to nebude v češtině. Dopředu nás to ale nenapadlo. Jde to nějak řešit a lze nějak dodat češtinu do tohoto systému? Jako technik tuším, že by stačilo přehrát jen firmware. Takže prostor pro řešení vidím. Jak ale na to a jaká je případná cena. Děkuji.

Jméno
Autoservis Praha
Odpověď

Tuto službu jsme dříve nabízeli. Ale jak jsem už napsal, je tam spousta překážek, naprosto každý překlad jsme si museli vytvořit sami (automobilky mají jazyky pro všechny trhy, ale ty nejsou veřejně přístupné). To ve výsledku znamená, že musíte přeložit systém pro každou automobilku, každou značku a každý typ vozidla. Trh je navíc tak rozmanitý, že nestačilo vytvořit překlady do češtiny jen pro nejoblíbenější auta - musely bychom mít překlad do češtiny pro každý typ automobilu. Dalším problémem byla záruka na vůz. Příliš mnoho komplikací, proto tuto službu již nenabízíme. Ale je to možné.

Jméno
Kamil Vejprava
Odpověď

Mohl by jste rozvést tu část o záruce? Pokud změním jazyk, mohu tak přijít o záruku na vůz či systém tohoto auta?

Jméno
Kamil Peterka
Odpověď

O záruku a celý vůz nepřijdete, v nejhorším případě jen na ten konkrétní systém. Ale moc si to nedokáži představit, že by se to stalo. Při nahrání nového jazyka pouze přehrajete software. A to lze vrátit do původního stavu. Pokud jej aktualizujete, tak se stejně změní do původního nastavení (Němčina). Spíš je tady komplikace, že některé autorizované autoservisy by mohly odmítnou opravu takto upravených navigací, map a radio systémů. Nejdříve by jste je musel uvést do původního stavu (v čemž není technicky problém).

Jméno
Martin
Odpověď

Máme doma dovezené auto z USA. Původně tam byla angličtina, ale nechali jste si tam přehrát češtinu. Objednali jsme si tu službu na internetu a oni přijeli až k nám domů. V základu jsme platili něco okolo 5000 Kč. Ale byly tam ještě nějaké příplatky za počeštění navigace (českých map), která nebyla v ceně. Jak u psal pán nade mnou, tak se při aktualizaci skutečně přehrál celý SW zpětně do angličtiny (při návštěvě autoservisu jej tam museli nahrát). Ale to nám pak opravila ta původní firma zadarmo.

Jméno
Jan Ullrich
Odpověď

Dobrý den, je možno toto udělat i u Volkswagen Sharan? A pokud ano, tak kdo by nám to mohl nabídnout a jaká je cena? Děkuji. Honza

Jméno
Autoservis Praha
Odpověď

Jan Ullrich: Jak jsem říkal. Jazykovou verzi musí poskytovatel (firma, autoservis) vytvořit sám. Takže záleží na tom, jestli ten systém už někdo přeložit a poskytuje to. V principu v tom není problém, ale musíte si najít někoho, kdo to již nabízí. Možné to je.

Jméno
Kamil Vejprask
Odpověď

Ve Volkswagen Sharan je nějaký pokročilý systém (rádio+navigace atd.)? Podle mě nic takové nemá. Nemáte spíš na mysli nějakou navigaci od jiného dodavatele - TomTom apod. V tom případě si můžete bezplatně stáhnout na internetu jazykový balíček, například češtinu, a vše si sám doma nainstalovat. K tomu servis nepotřebujete.

Jméno
Autoprodejce
Odpověď

Ano, ve VW Sharon je. Pokud se nemýlím, tak byl už dokonce i ve verzi 2001. To ani nemluvím o 2013 - 2014. A jsem si celkem jistý, že tento systém byl už přeložený (je v podstatě totožný s ostatními typy od VW). Cenu vám neřeknu. Jak na to - najděte si ve svém okolí někoho, kdo tuto službu nabízí.

Jméno
Janeček
Odpověď

Děkuji za radu. Měl jsem úplně stejný problém s češtinou jako pán nade mnou a nikde jsem nemohl najít řešení. Toto konečně fungovalo. Ještě by mě zajímalo, pokud se provedete aktualizace, přijdu o tuto změnu jazyku nebo zůstane tak, jak je nastavena teď?

Jméno
Honza
Odpověď

Já mám VW Passat B6 a taky jsem řešil češtinu. Po připojení k diagnostice bylo možné jazyk změnit (jako na telefonu). Práce na 2 minuty. Ale ne všechna auta mají češtinu na výběr.

Jméno
Michal Stárek
Odpověď

Češtinu pro Audi a BMW najdete velice snadno na internetu. Stačí si to vyhledat a naleznete mnoho servisů a firem, které toto nabízejí.

Jméno
Karel
Odpověď

Já jsem si nechal nahrát češtinu do mého BMW v Ostravě. Dělají to na počkání a jde se domluvit i přes internet.

Jméno
Petr Havlíček
Odpověď

Já osobně češtinu do auta neřešil a neřeším vůbec, angličtina mi nedělá problém. Což mi bylo překvapením, když jsem obměňoval rádio v autě (za toto multifunkční), tak tam ta čeština byla už v základu, evidentně nainstaloval servis před prodejem nebo výrobce.

Jméno
Vlasta
Odpověď

Nevíte, kdo naučí česky Mazdu CX 5? Děkuji

Jméno
Martina
Odpověď

Kupili sme autoradio 2din a pochadza z Nemecka, takze je tak len anglicky, nemecky jazyk. Chcela by som sa spytat, ci by sa tam dalo dat nejak cesky alebo slovensky jazyk? Dakujem za odpoved.

Jméno
Jan Michler
Odpověď

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat zda jde čeština do Volvo XC 90? Rok výroby 2004. Děkuji, Michler.

Jméno
Petr
Odpověď

Dobrý den ,koupila jsem ŠKODA OCTAVIA z Německa s original navigací Amundsen. Nevíte někdo prosím jak instalovat mapy ČESKÉ REPUBLIKY zdarma i staršího roku. Jinak originál jsou hrozně drahé. Bylo tam jen CD s německýma mapami. Děkuji za pomoc.

Jméno
Pedrona
Odpověď

Ahoj. Dovezl jsem si Renault Scenic z Německa, ale na zabudované navigaci jsou nahrané jen mapy Německa, Rakouska a Švýcarska, je možné nahrát Evropu, nebo jen Čechy? Jestli ano, tak kde, poraďte prosím. Petr, Plzeň.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti