Internetová Poradna

o osobních automobilech

Mobile.de - Prodej ojetých vozů a dovoz z Německa

Jméno
K. Šafránek
Otázka

Četl jsem v Mladé frontě článek, jak si někteří lidé dovážejí ojetá auta z Německa a ušetří na tom. Konkrétně tam byl zmíněný server Mobile.de. Chci se zeptat, jestli se to opravdu vyplatí, nebo to byla jenom placená reklama těch stránek Mobile.de? Taky tam musí být šílené množství papírování a byrokracie, ne? Podle mě se z toho musí platit i CLO za dovoz. Díky

Jméno
Anonymní
Odpověď

Můj známý vozí auta, ty jsou ale bouraná. Tady to dá do kupy a prodá. Mockrát mi nabízel, že je mi schopný sehnat auto třeba i o 40% levněji. Jak to konkrétně je se zákony a daněním dovozu, tak to vážně nevím, to bych se musel zeptat jeho.

Jméno
Miloslav K.
Odpověď

Dobrý den, občasně se tímto zabývám a mám to jako bokovku. Webových stránek je na internetu mnoho - Mobile.de, Auto.de, Autoscout24.de, Automobile.de, webmobil24.com... . Ten to zmiňujete, Mobile.de, je největší a ze všech nejpopulárnější. A já používám nejvíc jeho.

Jestli je to výhodné a jestli se to vyplatí? Podívejte se na ty stránky a uvidíte, že nejsou jen v němčině, ale nabízejí i češtinu. A to jakýkoliv německý autobazar. Protože se tam pohybuje neskutečné množství Čechů. Jinak by to ani nepřekládali. Jednoznačně ušetříte.

Co se týká přesné částky, tak zmiňovaných průměrných 40% nebo 50% bych viděl velice skepticky. Ano, jde to do desítek procent. Obyčejně 20% až maximálně 30%. Taky hodně záleží na stáří vozu. U nových a drahých skoro nic. U ojetých starších aut třeba i polovinu.

Jméno
K. Šafránek
Odpověď

A platí se tedy dovozní CLO a musí se to danit? Pokud se podívám například na ten Mobile.de - co všechno si ještě musím připočítat k ceně?

Jméno
Miloslav K.
Odpověď

V podstatě skoro nic. Bez rozdílu nákupní ceny se vždy vejdete maximálně do 10 000 Kč.

Vyberete si auto na některých z těch stránek (doporučuji Mobile.de) a zajedete do Německa. Prohlídnete si jej, podepíšete kupní smlouvu a zaplatíte. Následně musíte zajít na jejich registr vozidel, kde auto odhlásíte a případně si ještě požádáte na krátkodobé značky, které použijete pro převoz. To je okolo 2500 Kč. Pokud s ním pojedete (nepovezete ho na vleku), tak si musíte u jejich autoklubu zaplatit dočasné převozní povinné ručení. To je dalších cca 2500 Kč. Takže jsme na 5000 Kč a pak už jen řešíte vše na české straně - přihlášení vozidla, ekologický poplatek, STK a pojištění.

Jméno
Miloslav K.
Odpověď

Ještě jsem zapomněl na to danění a CLO, co jste se ptal.

Při dovozu ojetých aut se rozlišují dvě situace podle stáří vozu. Jestli je starší nebo jestli je mladší 6 měsíců. Pokud je ty starší a ojeté déle než půl roku, tak je daň započítána přímo do jeho prodejní ceny - tj. zaplatíte vše na místě autobazaru a dál nic neřešíte. Pokud je mladší než půl roku, tak je vám na místě tato daň odpuštěna a kupujete levněji. Ale jakmile ho dovezete do ČR, tak musíte zajít na finanční úřad. Tak poprosíte o formulář, který vyplníte a odvedete daň zde. Cenově to vyjde naprosto stejně, akorát se to liší v tom, jestli DPH dáte přímo prodejci nebo ho dáte až u nás finančnímu úřadu.

Jméno
Franta
Odpověď

Všude tam, kde jsou Češi, lze tušit podraz a podvod. To samé je Auto.de, kde AAA vlastněné Turky okrádá na dálku. Ještě vám přisolí za dopravu, clo atd.

Jméno
Patrik B.
Odpověď

Určitě se dovoz z mobile.de vyplatí. Jen musíte dát pozor na to co kupujete a řádně to ověřit. Záleží také o jaký způsob koupě auta máte zájem. Jsou tady firmy, které se přímo dovozem aut z Německá zabývají a jsou zde také i postupy jak si dovézt auto z Německa svépomoci. Chcete si koupit auto z mobile.de? Doporučuji po vlastní ose. Předchozí komentáře by Vám měli zodpovědět všechny důležité otázky. :)

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti