Internetová Poradna

o osobních automobilech

Prodej auta na náhradní díly - Jak na to?

Jméno
Jan Pavelka
Otázka

Rozhodl jsem se zbavit staršího auta tím, že ho rozprodám na náhradní díly. Ale mám tady otázku, která se týká vyřazení auta z evidence. Když jsem se zbavoval posledního auta, tak jsem ho musel řešit. Jak to mám řešit v případě, kdy nebudu mít protokol "o ekologickém zničení" auta. Pokud ho rozprodám na náhradní díly, tak mi ho pak nemá kdo vystavit. Jak se to běžně řeší?

Jméno
Kamil Pátek
Odpověď

To můžete velice lehce obejít. Na úřadu registru motorových vozidel v Plzni mi dali papír, kde můžete vyplnit i jiný důvod. Můžete tam například uvést "Auto použito jako dekorace zahrady", "Auto přetvořeno do uměleckého díla" nebo "Auto přestavěno na obytnou chatu". Pokud tento papír vyplníte, tak se nemusíte zabývat potvrzením o ekologické likvidaci a můžete ho rozprodat na náhradní díly.

Jméno
Pazderka
Odpověď

Prodej na auta lze vyřešit obyčejným čestným prohlášením, kde uvedete, že jste jej použil jako dekoraci. Akorát z teoreticky můžou být problémy, že by to šlo kontrolovat (což se v reálném světě neděje). Případně se můžete zkusit domluvit na nějakém vrakovišti a za nějakou tu korunu je poprosit, aby Vám potvrzení vystavili. Počítejte ale s tím, že nejdříve to auto budou muset nafotit (min. 3 fotografie) včetně sériového čísla, vybavení a stavu auta. Bez tohoto se neobejdou (je to dáno zákonem).

Jméno
Finanční poradce
Odpověď

Nejlepší jako vždy bude se podívat do zákonů. Zákon 56/2001 Sb. §13 (1) Obecní úřad obce s rozšířenou působností vyřadí vozidlo z registru jestliže: a) motorové vozidlo vozidlo zaniklo c) vlastník motorového vozidla předloží potvrzení o převzetí autovraku. Co znamená první bod opravdu netuším, na to by jste se musel zeptat nějakého odborníka. Jak může auto jen tak zaniknout? A druhou variantou je autovrakoviště a získání potvrzení o ekologické likvidaci.

Jméno
Automaniak
Odpověď

Toto je velice problematické téma. A obávám se, že bez onoho finančního úplatku to na náhradní díly nerozprodáte. Naprostá většina auta, která jde v ČR na náhradní díly je ze zahraničí. Přivezou ho sem, ale nenahlásí ho do registru vozidel. Takže pak nemusí řešit podobná ekologická potvrzení a jen ho jednoduše rozmontují a prodají. Rozhodně nedoporučuji ho jen tak rozebrat na součástky, nechat věci jak jsou a nic neřešit. Jelikož auto nebude vyřazeno, tak stále bude nabíhat například povinné ručení.

Jméno
Lukáš Malátný
Odpověď

Bez toho aby jste se domluvil s vrakovištěm to nepůjde. Jedině oni Vám mohou vystavit patřičné papíry. A ani pro ně to není administrativně nejjednodušší. Nová vyhláška ministerstva životního prostředí jim značně svázala ruce. Všichni provozovatelé musejí POVINNĚ odesílat fotografie před sešrotováním a musejí jednat obsahovat identifikační číslo (ověření, že se skutečně jedná o ono auto) a celkovou fotografii auta a jeho stavu (prokázání, že vrak je kompletní). Rozhodně nedoporučuji jít cestou, kdy nejdříve součástky rozprodáte a pak až řešíte co s tím.

Jméno
Petr Jankovský
Odpověď

Toto téma mě moc nepotěšilo. Proč to musí být plné byrokracie a tak komplikované? nemám nejmenší tušení jak to řešit... .

Jméno
Vit Fučík
Odpověď

Co dát značky do depozit. Zrušit pojistku. Po roce prodloužíš na dobu neurčitou v depozit cca 50-200 Kč. Jen už to auto nikdy nezprovozníš a nevyzvedneš z depozit. A auto dál tlí v garáži dalších xxx let.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti