Internetová Poradna

o osobních automobilech

Jak se správně naučit parkovat a couvat?

Jméno
Lucie B.
Otázka

Dobrý den, zrovna dělám autoškolu a měla jsem první jízdy. Rozjíždění a řazení už trochu chápu a docela mi to i jde. Mám ale strach z parkování a z couvání. Zatím mi to instruktor jen ukazoval, sama jsem to nezkoušela. Taky nám pouštěl ve třídě video na toto téma. Čím víc se to ale blíží, tak jsem z toho víc nervózní. Jak se mám správně naučit parkovat a couvat? Děkuji.

Jméno
Petr Novotný
Odpověď

Existuje několik druhů parkování. Někdy stačí do místa jen zajet a potom vycouvat (parkování pod úhlem). U jiných typů (podélné parkování) se do místa musí člověk nasoukat. A to opakovanou jízdou vpřed a couváním, to už může být složitější.

Jak správně parkovat. Kolmé parkování. Parkování pod úhlem. Podélné parkování.

Jméno
Petr Novotný
Odpověď

Parkování pod úhlem je nejjednodušší. Přijedete ze směru, ke kterému je to parkovací místo natočeno. A jednoduše do něj vjedete jako do zatáčky. Akorát si musíte dát pozor, aby jste autem byla daleko od aut na stranách - aby zatáčka mohla být plynulá. Klidně si i můžete trochu najet do protějšího pruhu, aby jste měla více místa. Vyjedete prostým couváním.

Kolmé parkování je v podstatě to samé, akorát je zatáčka více ostrá. Tady bych si opravdu najel do protějšího pruhu, aby jsem měl dost místa.

Podélné parkování je nejtěžší. Nejdříve se vyrovnejte s auty, které již v řadě stojí. A následně to místo o cca půl auta přejeďte. Takže přední část již bude v úrovni, kde stojí zadní část auta před vámi. A následně do toho místa nacouvejte (takže vám bude předek stále trčet do cesty), ale zadek už bude v parkovacím místu. Pro zarovnání se s ostatními auty už musíte jen popojíždět dopředu a dozadu a pokaždé natočit kola ve správném směru.

Jméno
Vladimír T.
Odpověď

Celé parkování a couvání je jen o tom, že víte jak veliké je vaše auto. Musíte se naučit z pohledu řidiče poznat, kam až sahá přední nárazník a zadní nárazník. A rovněž jak je auto široké a do jaké mezery se vejdete. Zvlášť na zadní nárazník z pozice řidiče nevidíte, takže se to podle pohledu do zadního okna musíte naučit poznávat poslepu. Nejlepší je si zajet na prázdné parkoviště. Potom si můžete opakovaně zkoušet zadní nárazník zarovnat s nějakou čárou na zemi a pokaždé vystoupit a zkontrolovat si, jak jste byla přesná. Po pár pokusech to dostanete do oka a parkování nebo couvání bude hračka. Toto se musí naučit každý řidič u každého auta.

I když si já koupím nové auto, tak se nejdřív budu muset naučit odhadnout vzdálenosti u něj... . Vy si to nejspíš budete zkoušet na nějakém rodinném autě...a když potom sednete do auta v autoškole, tak to bude úplně jiné. Ale instruktor vám určitě dá čas, aby jste se naučila rozpoznávat vzdálenosti v jeho autě.

Jméno
Janda K.
Odpověď

Couvání a parkování je jenom o cviku. Vy už umíte jet autem dopředu po rovné silnici. A couvání nebo parkování je pro vás stresující z toho důvodu, že při něm musíte neustále měnit stupně, točit volantem, popojíždět dopředu a dozadu. A to se nenaučíte nijak jinak, než že to budete neustále zkoušet a opakovat. Vezměte si auto na nějakou odlehlejší plochu a pořád dokola popojíždějte dopředu, dozadu a snažte se při tom i navádět auto na nějaké místo. Nejdřív to bude velice složité a při neustálých změnách směru a řazení vám bude auto poskakovat, zhasínat nebo se rychle rozjíždět. Po nějakém čase se vám to v hlavě ale zautomatizuje. A když potom budete chtít popojet dopředu, tak vám nohy samy zmáčknou spojku, ruka sama zařadí rychlost a celé popojetí se v podstatě udělá samo. Například když se sám rozjíždím nebo řadím, tak si v mysli neopakuji žádnou básničku, že nejdříve musím uvolnit plyn nebo sešlápnout spojku. Mám to už tak zažité, že všechno provedu podvědomě a ani na to nemyslím. Takže cvičit, cvičit a cvičit. A nemít z řízení strach. Každá chyba je důkazem, že se pokoušíte o něco nového. A řízení pro vás brzo nebude nic nové. Takže i chyby odejdou. :)

Jméno
Iva Gregorová
Odpověď

Ahoj, nás instruktor v autoškole vzal na parkoviště před obchodním centrem a tam jsme se to celou hodinu učili. A dokonce nás z toho pak i zkoušel komisař. Takže couvání a parkování by jsi se měla na 100% naučit s tvým instruktorem.

Jméno
Lucie B.
Odpověď

Mám za sebou další jízdy a je to přesně jak říkáte, možná ještě jednodušší. Kolmé parkování a parkování pod úhlem je naprostá hračka. Jenom zajedu do místa a potom z něj vycouvám. Na tom nic není. Podélné parkování je dost složité, protože jsem u něho musela neustále řadit ze zpátečky na jedničku a točit volantem. Nejhorší je, že nikdy nevím jak natočit kola. Někdy si myslím, že je mám natočené správně a že do místa krásně zajedu, ale auto se najednou rozjede úplně opačně a já zjistím, že jsem měla kola natočené špatně. Toto mi dělá veliký problém.

Instruktor mi říkal, že si mám zkusit představovat volant, točit si s ním a představovat si, jak auto zareaguje. A že bych si to měla takto cvičit každý den, abych si to zafixovala v paměti. A při parkování nad tím nemusela přemýšlet. Uvidím. Díky.

Jméno
Libor
Odpověď

A to jste ještě nezkoušela couvat s přívěsným vozíkem. To je teprve lahůdka, protože se chová úplně opačně, než celé vaše auto. Buďte ráda, že sedíte jen v osobním autě, velmi snadné.

Jméno
Eva I.
Odpověď

Ahoj, pokud zajíždíš do parkovacího místa, tak do něj vždy zacouvej. Vždy zacouvej, i když tě bude lákat do něj zajet předkem a nic neřešit. Protože když budeš vyjíždět, tak musíš vidět na cestu - jestli něco nejede! A bez někoho, kdo by ti ukazoval, je nebezpečné z toho místa jen tak naslepo vycouvat. Toto jsem se naučila, když jsem měla skoro-nehodu při právě takovém couvání naslepo.

Jméno
Eva I.
Odpověď

Taky by jsem ti nedoporučovala při couvání používat zpětné zrcátka. Raději otoč hlavu a dívej se kam jedeš. Zpětné zrcátka strašně moc zkreslují a neodhadneš z nich vzdálenosti. Nepoznáš, jak daleko jsi od konce parkovacího místa. A i velmi zkreslí šířku tvého auta, příp. šířku parkoviště.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti