Internetová Poradna

o osobních automobilech

Škoda pronájem operativní leasing - Citigo, Rapid, Octavia, Yeti

Jméno
Vašek
Otázka

Dneska jsem si přečetl, že Škoda uvádí na trh dlouhodobý pronájem vozů. Má se jednat o značky Citigo, Rapid (i Spaceback), Octavia a Yeti. Za tento pronájem se bude platit od 4 499 do 9 299 Kč měsíčně. Bude to za spolupráce se Škofin a bez akontace. Maximálně 40000 Km (na dva roky). Bude standardně platit pojištění (havarijní volitelně 1 % nebo 5 %). Po zmíněných 2 rocích jej budete moci vrátit zpět nebo si jej odkoupit. Tato služba je na českém trhu úplná novinka a doposud byla dostupná jen zaměstnancům Škoda.Co si o tom myslíte, myslíte si, že to je výhodná nabídka? A jak se díváte na operativní leasing celkově?

Jméno
Vašinka Marcel
Odpověď

V první řadě dodám, že toto není první automobilka, která toto v ČR nabízí. Minimálně už 5 let si můžete zvolit stejné financování od BMW. Já se na operativní leasing pro soukromé osoby dívám velmi skepticky. tato služba byla zavedena pro velké korporace, které vlastní veliký vozový park. Těm se vyplatí hradit jen měsíční pronájem. Zatímco pravý majitel (automobilka) zajišťuje pojištění a veškeré servisování vozů. Nevidím v tom žádnou výhodu. Už jsem se o tom bavil tady na těchto stránkách a ukazoval jsem konkrétní výpočet. Podle kterého to pro majitele vyšlo úplně stejně jako leasing nebo účelová půjčka na auto. prostě si myslím, že je to jenom další reklamní akce, jak si přitáhnou nové klienty pro Škodu, kteří nemají přehled na trhu. Rozhodně bych si takto automobil "nekoupil", tedy nepronajímal.

Jméno
Rychtenský
Odpověď

To se velice mýlíte! Nevypadá to špatně ani pro sektor mimo podnikatele. Představte si, že by jste si bral každý deset let nový Rapid (příp. Citigo, Octavia, Yeti). Za tuto dobu za to dáte 10x12x5000 = 600 000 Kč na splátkách. Ale ta samá značka by stála jako nová třeba 350 000 Kč + 10 let pojištění + 10 let servis = možná i 500 000 Kč na celkových nákladech. V prvním případě (operativní leasing) jezdíte pořád novým automobilem. Nemusíte se bát o krádež a poškození, protože nejste jeho majitelem. A nejste od počátku vázán tou pořizovací cenou 350000 Kč. Pokud to budete počítat matematicky, tak ano. Vyplatí se koupit a kašlat na leasing. Musíte ale zohlednit i ostatní parametry jako jsou okamžité finanční prostředky a starost o opravy/pojištění. Takže já jednoznačně tento krok od Škody vítám.

Jméno
Adam Rychlý
Odpověď

Musíte začít uvažovat jako průměrný občan. Pro něj je to velice výhodné. Představte si, že dostanete úplně nové auto a platíte třeba jen 4 999 Kč (za Rapid) měsíčně. Už se nestaráte o další výdaje. A nejste za auto zodpovědní. Normální člověk nemá půl milionu korun na to, aby si ho ihned za své koupil. A tak jako tak si vezme nějakou půjčku. A odkoupení po dvou letech bych vůbec neřešil. Normální člověk si spíše opět vezme nový vůz a bude jej využívat od začátku. A ať si již budete spekulovat jak chcete, tak je to velmi vítaná první vlaštovka. Tyto služby jsou po celé Evropě naprosto běžné. A ano, dám Vám za pravdu. Za rok přeplatíte asi o 10% - 15% navíc. Ale musíte brát v potaz i ty ostatní výhody.

Jméno
Jan Zikmund
Odpověď

Co ale mezi informacemi zcela zásadně chybí je cena, za jakou to můžete za ty dva roky odkoupit! Bez toho tady nemá cenu spekulovat jestli je to výhodné nebo nevýhodné (nesouhlasím s názorem, že lidé budou obnovovat auta). Jak znám lidi, tak každý to bude chtít mít co nejrychleji jako svůj majetek. Podívejme se třeba na Škoda Octavia 1,2/77kW (diesel na 40 000 Km/2 roky. To mi nepřijde jako dobrá volba. 428 900 Kč, verze Start 1% (volitelně). Tak samotné pojištění bude stát 21 000 Kč. Náklady na registraci 800 Kč (to je v rámci operativního leasingu). Pokud odečtete veškeré náklady, tak po dvou letech používání bude zůstatková cena asi 280 000 Kč. Porovnejte si náklady na údržbu auta. A pokud se na ně podíváte za dobu tří let, tak budou totožné s normálním přímým prodejem. Pokud to auto budete prodávat po 8 letech, tak přeplatíte asi 210 000 Kč (to odhaduji). Takže z finančního hlediska to výhodné není. Je to výhodné spíše z hlediska ostatních parametrů operativního leasingu. To si ale musí každý srovnat sám. Jestli je to to, jak chce financovat nákup nového auta. Nebo jestli nebude lepší si zajít do banky pro půjčku.

Jméno
anonym
Odpověď

Toto vše ale můžete vyměnit za klid v případě, že se něco doslova "podělá". Pokud bude nějaká výrobní vada, což není v první sérii žádnou výjimkou. Nebo Vám ho někdo ukradne apod. Toto si myslím, že bude hlavní lákadlo pro zaměstnané lidi. Dnešní byrokracie je tak složitá, že nikdo nechce mít nic společné s evidencí vozidel/pojišťovnami apod. Pokud člověk patří mezi nenáročné řidiče, kteří prostě potřebují jezdit a neřešit věci okolo, tak je pro ně operativní Leasing od Škody jako dělaný. Mnohonásobně výhodnější než nějaké nebankovní půjčky a spotřebitelské úvěry. Vůbec se nebojím, že by o to nebyl zájem. Lidé jim utrhají ruce.

Jméno
Finanční poradce
Odpověď

Můžeme argumentovat jak chceme - ale Škoda udělal velice chytrý krok. Na trhu taková nabídka nebyla. A ona vkročila jako první, takže uspokojí tu prvotní várku poptávky. Ostatní automobilky se již bude jen přetahovat o zbývající váhající klienty. Ohledně automobilů je nabídka velmi pestrá. Když jsem poprvé slyšel, že se něco takové chystá, tak jsem čekal pouze jeden typ. Velice mě překvapilo, že nabízí Octavii, Citigo, Rapid, Rapid Spaceback a Yeti. Tedy všechny populární modely. Tento krok jednoznačně chválím.

Jméno
Lucie Prachařová
Odpověď

Dobrý den, jsem v bankovním registru dlužníků a nikde mi nechtějí dát peníze na nové autíčko. Četla jsem tuto diskusi a moc tomu nerozumím. To auto si budu moct jen tak pronajmout, takže to nebude půjčka? To bych pak mohla dostat, když to nebude půjčka od banky ale jenom pronájem? Může mi prosím někdo poradit. Děkuji.

Jméno
ing. Karlík
Odpověď

Paní Lucie, o tom velice pochybuji. Jak již bylo zmíněno v úvodu, tak se jedná o spolupráci mezi Škodou a ŠkoFIN. Velice silně pochybuji o tom, že by spolupracovali na bázi nebankovního sektoru. Sám jsem nikdy finanční problémy neměl, takže to nedokáži říci s určitostí. Ale jsem si na 99% jist, že zde nepochodíte. Především proto, že tato nabídka je vázána na delší časové období. Tedy ne "dva měsíce budu platit, pak ne". A že Vám vezmou vůz. Zde musíte hradit peníze včas a po celou dobu závazku. Proto si myslím, že s dlužníky a neplatiči nebudou chtít uzavřít smlouvu. Nicméně můžete vyzkoušet oficiální kontakty. Já o úspěchu velmi pochybuji.

Jméno
Franta
Odpověď

Taky se mi tam myšlenka líbí. Např. nyní nabízí Ford akci na Mondeo v ceně 1 milion korun za 8999 Kč bez daně na dva roky. V té ceně je vše. Za auto utratíte 216000 Kč bez daně za dva roky. Kdyby ho chtěl člověk koupit, tak musí dát milion na stůl a poté ho ještě prodat. A kolik takové auto bude potom stát, klidně i polovinu ceny. A to ani nepočítám garanční prohlídky, které si budete muset platit.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti