Internetová Poradna

o osobních automobilech

S motorkou na semaforech, neutrál nebo zařazená rychlost?

Jméno
Jakub Pospíšil
Otázka

Chtěl bych se zeptat, jak pracujete se spojkou na motorce, když se zastavujete na semaforech. Mělo by se zařadit do neutrálu jak při rozjíždění nebo stačí ponechat v jedničce?

Jméno
Petr Petr
Odpověď

já vždy nechám zařazenu rychlost, protože máš rychlejší rozjezd a nemusíš řadit, taky je to bezpečnější, pokud potřebuješ rychle zareagovat a rozjet se protože se na tebe řítí nějaké auto apod.

Jméno
Iva V.
Odpověď

Zařazenou rychlost, nevím proč, prostě to tak dělám!

Jméno
Michal
Odpověď

Neutrál je lepší, protože člověk může pustit řídítka. Protáhnout se a odpočinout si. Ne tam stát na semaforu a držet několik minut spojku... . Můžeš se podívat na telefon, upravit si přilbu atd.

Jméno
Instruktor
Odpověď

Ani jedna z možností není špatná. Jak chceš, co zrovna preferuješ, tak to dělej. V učebnici v autoškole si pamatuji jsou rozebírány obě dvě možnosti (ne jako stání na semaforu, ale jako možnost jak zastavit motorku a stát s nastartovaným motorem... .)

Jméno
Bikers
Odpověď

Neutrál v každém případě. Jedno šlápnutí na řadící pedál tě nic nestojí a nemusíš držet spojku.

Jméno
Andy
Odpověď

Jak někdo psal, tak obě dvě možnosti jsou OK.

Zařazená jednička - přijedeš na semafor a necháš zařazenou jedničku, po celou dobu stání (červené) držíš spojku. Výhoda, že máš rychlý a jednoduchý rozjezd. Pokud ve zpětném zrcátku vidíš, že auto nebrzdí, tak se můžeš okamžitě rozjet a jít mu z cesty.

Neutrál - po zastavení zařadíš neutrál. Nemusíš držet spojku. Máš volné ruce, můžeš se protáhnout. Pokud do tebe někdo zezadu vrazí (lehce), tak tě jen posune dopředu. Pokud by jsi tam měl zařazenou rychlost a při nárazu by jsi leknutím pustil spojku, tak se motorka rozjede do křižovatky. To platí všeobecně - pokud necháš zařazenou rychlost, tak za žádných okolností nesmíš pustit spojku. Jinak se ti může motorka rozjet přímo do křižovatky, kde projíždí auta.

Celkově by jsem to ale spíš bral podle toho, jak dlouho budeš čekat. Pokud vím, že budu stát 10 sekund, tak si tam nechám jedničku. Pokud vím, že budu stát minimálně 1 minutu, tak dám neutrál a sundám ruce z řídítek. Pokud jsem v zácpě, tak např. i vypnu motor kompletně... . Za mě vždy podle konkrétní situace.

Jméno
Malaník
Odpověď

Na stopce zařazenou rychlost, na červené neutrál.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti