Internetová Poradna

o osobních automobilech

Přístřešek na auto - cena, povolení, jak postavit

Jméno
Honza
Otázka

Mám starší dům, který svépomocí opravujeme. Ale chybí tam přístřešek na auto i garáž (mám novější auto). Máte někdo zkušenosti? Využili jste nějakou profesionální firmu, koupili jste si hotové řešení nebo jste vše řešili svépomocí? Případně jak jej postavit. Taky by mě zajímalo jak je to se stavebním povolením. A jak je to s cenou?

Jméno
P. Karlík
Odpověď

Původně jsem chtěl koupit hotové řešení. Ale zhrozil jsem se cen. Protože když se podívám na firemní nabídky, tak se tam bez problémů pohybují ceny okolo 100 000 Kč. Pokud by šlo jen koupení, tak cena okolo 50 000 Kč až 70 000 Kč. To je mi přišlo neúměrné (kvůli ceně). Proto jsem se rozhodl vše zařídit svépomocí.

Jméno
P. Karlík
Odpověď

Přípravu podkladu jsem vyřešil jednoduše. Podsypal jsem prostor kamením a na něj jsem udělal pevnou plochu z betonu. Na šesti místech jsem zabetonoval kovové "svorky" pro zajištění hranolů.

Nakoupil jsem od místního prodejce 14 dřevěných hranolů, které jsem 3 krát natřel venkovním bezbarvým lakem. šest jsem umístil do svorek v betonu, čímž mi vznikly podpěrné body. Na nich jsem vytvořil z ostatních hranolů dva čtverce. Tady je potřeba nezapomenout na spád. Především kvůli sněhu. taky jsem z pár tenkých fošen udělal podpůrné síto. A jako střechu jsem použil klasické plastové vlnité plechy.

Vypadá to celkem slušně. A navíc - celé mě to vyšlo asi na 15000 Kč + moje práce. Když se podívám na komerční přístřešky na auto, tak asi 5 krát levnější. Cena dobrá, ale potřeba trocha zručnosti.

Jméno
P. Karlík
Odpověď

Ještě pár tipů na konec. Zepředu i zezadu nechat cca 1 metr místo. Stejně tak ze stran (pro otevření dveří). Dřevo ošetřit kvalitním lakem, jinak to začne dřív nebo později hnít. A nezapomenout na krytí z bohu. Z jedné strany mi to kryje dům. Zezadu mám vyvýšenou zahradu (skalku) a ze druhé strany jsem nechal růst nějakou rostlinu, která se pne nahoru a tvoří mi tak ideální krytí. Přístřešek na auto ochrání auto z vrchu, ale nezapomenout na povětrnostní podmínky, na foukání větru.

Jméno
Honza
Odpověď

Děkuji za dlouhé příspěvek. Ale chci se zeptat, jak je to se stavebním povolením? Je třeba zařizovat či ne? Případně další tipy. Děkuji.

Jméno
anonym
Odpověď

To těch cenách není až zas tak pravda. Teď jsem našel montované přístřešky už od nějakých 17000 Kč. Je to sice bez práce, ale dá se to sehnat. I když pravda, jaký sháníte. Na druhé straně jsou i za 70 000 Kč bez smontování a vytvoření pevného povrchu na vašem pozemku. Rozhodně ale není pravda, že nejlevnější je za 100 000 Kč.

Jméno
P. Karlík
Odpověď

Stavební povolení jsem nevyřizoval, jedná se jenom o konstrukci ze dřeva, obyčejný přístřešek. Takže si nemyslím, že by bylo potřeba cokoliv vyřizovat. Když si přece nechám dovést zahradní domek, tak pro něj taky nebudu vyřizovat stavební povolení. To dá rozum.

Jméno
Patera Jakub
Odpověď

Já si ale myslím pravý opak. Přístřešek je pevně spojen se zemí. tedy podle mě splňuje veškeré podmínky pro to, aby jste měl mít povolení. Ohledně ceny a délky vyřizování nedokáži poradit, toto jsem nikdy neřešil.

Jméno
Kája Volný
Odpověď

Doporučuji se obrátit přímo na stavební úřad. Tam Vám přesně řeknou jaká je skutečnost. Nedoporučuji dávat na laciné rady. Protože až nastane problém, tak si to odnesete vy.

Taky by mě zajímalo jak se vůbec bude dívat na to, pokud vznikne nějaká škoda nebo újma na zdraví (při silném větru přístřešek poškodí auto nebo někoho zraní). Řešení svépomocí nemá žádnou certifikaci apod. Aby jste pak za to nebyl právně zodpovědný. To bych raději koupil za 17000 Kč (viz pán nahoře) hotový výrobek. Než s sebou nést toto riziko, že poté budu za něco popotahován.

Jméno
Kateřina Králová
Odpověď

Dobrý den, nechala jsi udělat cenovou nabídku od jednoho živnostníka v našem městě. Vypočítal mi, že za přístřešek bych dala 48000 Kč (vč. DPH). bylo by to včetně materiálu a práce. Stát by to mělo na nezpevněném pozemku, na který by ale položil předtím dlažbu a přístřešek by byl pouze zastřešený. Z boků by to nebylo nijak řešeno. Nedokáži ale posoudit, jestli je ta cena odpovídající? Poraďte prosím.

Jméno
Kuchař Martin
Odpověď

Paní Králová, cena se odvíjí především od ceny materiálu. A nedokáži říci, jestli budou třeba nějaké terénní úpravy, jaká dlažba (a podsyp) bude využit, jak komplikovaně je řešena konstrukce přístřešku a jaká bude krytina. Nicméně si myslím, že ta nabídka je dobrá, nejspíš půjde o nějakého místního živnostníka? Rozhodně bych se toho nebál a pokud nemáte žádnou konkurenční nabídku, tak bych neváhal. Máte to vyřešeno i z hlediska povolení nebo jej budete řešit až Vy sama dodatečně? Pěkný den, Kuchař Martin

Jméno
Jirka
Odpověď

Co se týče povolení, myšlenka, že není třeba nic řešit, je poněkud scestná. Doporučuji se na to zeptat na místním stavebním úřadě. Každopádně by bylo potřeba řešit alespoň územní souhlas, pokud zastavěná plocha nepřesahuje 25 m2 (par.103 stavebního zákona 183/2006 Sb.).

Jméno
Daniel
Odpověď

My jsme využili firmu. Můžu jenom doporučit, přístřešek máme více jak 3 roky a stále vypadá jako nový. Altán nám doručili a i postavili. Stavební povolení nemusíte řešit pokud se jedná o stavbu do 25m2. Výběr naleznete na internetu.

Jméno
Michal
Odpověď

My jsme využili hotové řešení, původně jsme chtěli dřevěné, ale taky nás nakonec odradila vyšší cena kolem sto tisíc, jak zmiňuje P. Králík výše. Nakonec jsme vybrali alternativu, rovněž hotové řešení (stavebnici), levný hliníkový přístřešek na auto a vyšel na nějakých 30 000 Kč a jen jsem si ho pak s pomocí souseda a návodu sestavil u chaty během odpolednem. I když to bylo těžší, než jsem čekal, ale spokojenost.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti