Internetová Poradna

o osobních automobilech

Povinné ručení autosklo nebo Havarijní pojištění autosklo?

Jméno
Jiří Pavlata
Otázka

Dobrý den, mám na Vás dotaz. dejme tomu, že vám praskne autosklo. A zajímalo by mě, z jakého pojištění je následně hrazena tato škoda. Proto povinné ručení cizího řidiče by toto mělo pokrýt. Ale zároveň mám i rozpor v tom, že havarijní pojištění kryje vaše škody. Kdo to tedy hradí. Už neřeším odlétající kamínek od cizího auta vs. cokoliv jiné.

Jméno
Pojišťovací agent
Odpověď

Tato škoda je jednoznačně hrazena z povinného ručení. Jelikož byla způsobena jiným účastníkem silničního provozu.

Je zde ale veliký problém. Zmíněný řidič si způsobeni škody na autoskle není vědom a pokračuje v jízdě. Takže se jej musíte vydat zastavit a na všem se dohodnout. Způsobená škoda bude následně zaplacena jeho pojišťovnou.

Druhý veliký problém je, že on musí souhlasit - musí uznat, že to skutečně vzniklo jeho "vinnou". Pokud to neuzná, tak je to jeho slovo proti vašemu. A nic vám uhrazeno nebude.

Jednoduše musíte zmíněného řidiče auta zastavit a domluvit se s ním na to, že zmíněný kamínek skutečně odletěl od jeho auta. A poškodil vaše autosklo. Jinak Vám nikdo nic nezaplatí.

Jméno
Libor T.
Odpověď

No tak není v tom případě jednodušší se domluvit s nějakým známým? Který by řekl, že to způsobilo jeho auto a jeho pojišťovna by pak zaplatila jeho škodu. Vždyť proti tomu nikdo nemůže říct ani půl slova a nemusíte se dohadovat s někým cizím.

Jméno
Pojišťovací agent
Odpověď

Ne, není. Váš známý vám totiž nikdy tímto nepomůže. Protože kdyby toto přiznal, tak by to bylo psáno na něj (jako jím způsobená škoda). A následně by mu byly strženy bonusy a ve výsledku by si to odskákal on. Protože by mu navýšili měsíční pojištění a on by platil víc.

Proto je jediným řešením (pokud to chcete vyplatit z povinného) jedině se dohodnout s tím, kdo to způsobil. I když ten bude mít veškeré důvody vás ignorovat a nic nepřiznat.

Jméno
Pojišťovací agent
Odpověď

Ještě jsem zapomněl dodat. Zmíněný způsob je tedy velmi nereálný. Proto mnoho společností nabízí i speciální příplatky k havarijnímu pojištění. Stojí to cca 500 Kč na rok.

Jméno
Jiří Pavlata
Odpověď

Takže si má člověk platit za věci, které mu způsobí někdo úplně cizí? To je postavené na hlavu.

Jméno
Pojišťovací agent
Odpověď

Sice chápu, že někteří lidé toto nevidí rádi - proč platit za něco, co mi způsobí někdo jiný. Ale v případě poškození autoskla, jak vidíte, je situace velmi složitá z hlediska dokazování. Proto svým klientům doporučuji i tyto nadstandardní příplatky. Jen samotná výměna stojí 2000 Kč, samotná cena skla je asi 3000 Kč. Celkem 5000 Kč. Oproti tomu zaplatit si 500 Kč na rok za havarijní je jistota. Ale vždy záleží na konkrétním klientovi.

Jméno
Autosklo s.r.o.
Odpověď

Zmíněná cena 3000 Kč je docela podhodnocená (v mnoha případech). Například na novou Škodovku začínají ceny od 7 000 Kč za kus. Nepočítám ryze zahraniční modely (10 000 Kč) či dražší auta (15 000 Kč a více). Havarijní příplatek doporučuji. Z dlouhodobého hlediska se určitě vyplatí.

Jméno
Pojišťovák
Odpověď

Jiří Pavlata: Ano, cena opravy prasklého skla je zahrnuta již v povinném ručení. Ovšem průkaznost způsobení závady je velmi obtížná. K poškození dochází bez vědomí druhého řidiče, z jehož pojištění by měl být tento stav hrazen (nedochází ke střetu, často jen poškození odlétajícím kusem vozovky). Proto je právě tato okolnost zahrnuta i v havarijním ručením, jako bonus. Z mých osobních zkušeností se jej vyplatí zařídit. Jelikož cena za roční příplatek je velmi nízká v porovnáním s novým autosklem. Zvláště u zahraničních značek či individuálně dovezených kusů.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti