Internetová Poradna

o osobních automobilech

Pojištění auta, srovnání nejvýhodnější a nejlevnější

Jméno
Jaroslav Froulík
Otázka

Posledních 30 minut jsem zkoušel hledat na internetu srovnání nejvýhodnějšího pojištění auta, případně i nejlevnějšího. Podařilo se mi ale najít pouze samé povinné ručení, nikoli srovnání klasického pojištění. Existují vůbec takové porovnávače, nebo se to musí řešit individuálně na pobočce? Omlouvám se, že obtěžuji s takovou drobností, ale opravdu si už nevím rady.

Jméno
ing. Karlík
Odpověď

Funguje to úplně naprosto stejně jako povinné ručení. Toto se zpravidla označuje jako havarijní pojištění. Takže pokud jste do Google zadával jenom "pojištění auta", tak vám to proto žádné srovnání nenašlo.

Jinak to můžete provést i tady na těchto stránkách, viz. HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ srovnání. Je to velmi rychlé a porovnává to výsledky od více než 12 českých pojišťoven. Jen potom dejte pozor a nevybírejte jenom podle ceny. Podmínky jsou velmi individuální a mnoho společností nabízí různé výhody a bonusy. Můžete dostat speciální pojištění k balíčku zdarma. Nejlevnější nemusí být nejvýhodnější.

Jméno
Eva Holická
Odpověď

Založila jsem tady diskusi, ale zatím mi nikdo neodpověděl. Můžete mi prosím říct, co je to povinné ručení, co je to havarijní pojištění a co je to pojištění auta? Já se v tom vůbec neorientuji a s internetem moc neumím. Teď jsem z toho zmatená a nevím, co všechno si mám tedy sjednat? Děkuji, Eva Holická

Jméno
Petr Středa
Odpověď

Jsou to pouze dva pojmy, ten třetí je jenom všeobecný název, to neřešte. Máte buď povinné ručení nebo havarijní pojištění.

Povinné ručení musíte mít uzavřeno z nařízení zákona a musí je mít každé osobní auto (tedy i dodávky, nákladní vozy apod.). Pokud se stane nehoda a vy budete jejím viníkem, tak pojišťovna za vás zaplatí celou škodu. Pokud ji zaviní někdo jiný, tak naopak z jeho pojistky bude zaplacena škoda vám. Netýká se to jen samotného auta, ale i majetku a zdraví.

Oproti tomu havarijní pojištění je zcela dobrovolné. Můžete si představit jako pojištění domácnosti. Pokud by se stalo něco vašemu autu (poškození, vandalizmus, krádež...), tak peníze budou zaplacené vám. Pokud máte alespoň trochu dražší auto, tak vám doporučuji uzavřít obě dvě varianty.

Ostatně na srovnání za kolik by to bylo se můžete podívat sama zde: 1. Povinné 2. Havarijní. A vybrat si to nejlevnější podle ceny nebo nejvýhodnější podle podmínek.

Jméno
Eva Holická
Odpověď

Aha, děkuji za srovnání. A to pojištění pokryje úplně všechny výdaje a já tam nemám žádnou spoluúčast? A co by se stalo, kdyby někdo naboural do mě a neměl sjednané pojištění? Ptám se jen ze zvědavosti.

Jméno
ing. Karlík
Odpověď

Každé plnění má svůj maximální limit a rozděluje se na zdraví a majetek. Minimální limit v ČR je 35 milionů na zdraví a 35 milionů na majetek. Vše nad tuto hranici platí ze svého ten, kdo autonehodu způsobil. Maximálně v ČR nyní pojišťovny nabízejí 150 milionů na majetek a 150 milionů na zdraví. Ještě dodám, že se to vztahuje na každou osobu zvlášť. Pokud by se například zranili 3 lidé, tak budou kryty na 3 x 35 milionů, respektive 3 x 150 milionů (dle sjednaných podmínek).

Pokud by zavinil havárii někdo nepojištěný, tak škodu za něj zaplatí Česká kancelář pojistitelů (ČKP). A následně bude soudně vymáhat peníze po viníkovi.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti