Internetová Poradna

o osobních automobilech

Operativní leasing pro soukromé osoby na auto

Jméno
J. Němeček
Otázka

Ve firmě, ve které pracuji, využíváme auta na operativní leasing. Jsou služební, ale nemůžu jej využívat ve svém soukromém čase ač auto velice nutně potřebuji. Zajímalo by mě, jestli by bylo možné si taky auto vzít touto formou financování i když jsem soukromá osoba? A kdo jej případně nabízí? Děkuji za rady.

Jméno
ing. Karlík
Odpověď

S tímto jsem se na českém trhu ještě nikdy nesetkal. Veškeré společnosti se soustředí pouze na korporace. Nevím o naprosto nikom, kdo by tuto službu nabízel fyzickým osobám. Ale klidně se nechám poučit.

Jméno
Automaniak
Odpověď

Máte pravdu, že to zatím nikdo nenabízí. Ale Škoda (údajně za spolupráce s ŠkoFin) bude tuto službu nabízet, informace je ověřená. Vše ale nebude dříve než za 6 měsíců, takže je otázka jestli Vám to pomůže. Podle předběžných informací by měla nabízet několik různých balíčků, jejich specifikaci ale neznám. Stejně tak se na podobný krok chystá i Citroën, ten ale bude limitovat značky, na které jej lze uplatnit. Slyšel jsem nějaké spekulace o C4 Cactus apod. řadách. Aktuálně ale na trhu nic takové není. Musíte zvolit financování formou půjčky či klasického leasingu.

Jméno
Petr Horský
Odpověď

Ale operativní leasing přece BMW nabízí pro soukromé osoby v ČR už alespoň 3 roky. Chápu, že ne pro každého je tato značka cenově dostupná, ale tato služba na našem trhu již je. Pokud si koupíte nový automobil za 800 000 Kč a budete jej používat 7 let, tak jako ojeté bude mít cenu 200 000 Kč. V této úvaze vůbec neoperuji s tím, že leasingovka za Vás platila povinné ručení, servisování vozu a případně i havarijní). A na splátkách Vám to za tu dobu mohlo udělat 600 000 Kč. Tak jako tak jste zaplatili úplně ty samé peníze a ještě jste ušetřili nad výše vyjmenovanými službami. Nepočítám do toho ani, že nemusíte mít strach z krádeže a ostatních věcí, které řeší majitelé. Samozřejmě uznávám, že někteří nepotřebují každých X let nový vůz. V tom případě se jim to nevyplatí a rozhodně bych to řešil půjčkou.

Jméno
Jana
Odpověď

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené a sháním nějaké auto. Bankovní úvěr mi nikde neschválili a nebankovní spotřebitelský taky. O tom (operativním leasingu) jsem ještě nikdy neslyšela a nevím co to znamená. Myslíte si, že by mi to mohlo pomoci a já mohla dostat peníze? Moc to s malým potřebujeme a už nevím kam se obrátit.

Jméno
Finanční poradce
Odpověď

Velmi pochybuji, že by Vám to bylo schváleno. Z hlediska požadavků je to na úrovni bankovních služeb (jedná se o seriózní řešení). Takže pokud jste v registru nebo máte podobné finanční těžkosti, tak bych na to vůbec nesázel.

A k tomu o co se jedná. Můžete si zvolit financování leasingem, kde budete splácet postupně peníze a nakonec auto bude vaše. Slovíčko "operativní" podstatně mění situaci. Budete si jej jen jakoby pronajímat a nikdy jej nebudete vlastnit. Určitě víte, že cena drasticky klesá každým najetým kilometrem. Vy ale na splátkách dáváte menší část. Z krátkodobého hlediska je to velmi výhodné, jak již nastínil pan nade mnou. Z dlouhodobého na tom proděláte. Největší výhodou je, že nejste majitelem - tedy nejste nucena platit veškerá nutná pojištění a být zodpovědná za poruchy a jejich opravy. Podle Vaší situaci si ale nemyslím, že pro Vás jako soukromou osobu, by toto bylo spásné východisko.

Jméno
Lubomír Jakl
Odpověď

Podle mého názoru nemá cenu toto vůbec řešit a zvažovat takové řešení. Využívají to firmy. Proč? protože se jim to vyplatí, když vlastní celou flotilu aut. Mají nízké pořizovací náklady (v podstatě jen splátka). Mají v tom zahrnuty všechny doplňkové služby (servis, pojištění), což by stejně přesměrovali na externí firmu. A vzhledem k tomu, že mají vozidel více, tak leasingová společnost může uplatňovat množstevní ceny na přezutí. Což se zase příznivě projeví na ceně pro tu společnost z hlediska splátek. Pokud se ale nad tím zamyslíte z hlediska soukromé osoby, tak tam bude výhoda nula nula nic. A pokud na tom vyděláte, tak to bude zaplaceno neustálým se handrkováním se se skutečným majitelem o každou drobnost. Naopak při osobním financováním lze předpokládat nečekané události v důsledku špatného finančního plánování.

Navíc když se skutečně podíváte na trh, tak tyto služby zde již jsou. Ale nikdo je nevyužívá a každý si raději vezme půjčku nebo spotřebitelský úvěr. Tato cesta mi připadá zbytečně moc komplikovaná.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti