Internetová Poradna

o osobních automobilech

Ojetá auta z Německa - Dovoz a Autobazar

Jméno
Richard Dudek
Otázka

Přivezli jste si někdy ojeté auto z Německa? Nebo jste si takové auto koupili v českém autobazaru? Četl jsem hodně názorů pro i proti. Ale u mě převažují ty pro tuto volbu. Rozmluví mi to někdo nebo souhlasíte?

Jméno
Karel Zákravský
Odpověď

I když je s tím více starostí ze začátku, tak z dlouhodobého pohledu se to vyplatí. Ušetříte a dostanete auto v úplně jiné kategorii. Ale nesmíte to kupovat od českých prodejců. Nejvýhodnější je si sám najít vůz, sám si jej dovézt a nechat si jej spravit. Pokud to přenecháte na ostatních, tak si na každé té činnosti naúčtují provizi a v některých případech se ještě můžete setkat s tím, že vám uvedou úplně jiný počet najetých Km nebo zamlčí zásadní poškození vozu. Existuje nespočet německých inzertních stránek, kde naleznete naprosto všechny značky a typy.

Jméno
ing. Jakub Lepík
Odpověď

Musím souhlasit s názorem nade mnou. Náklady jsou opravdu minimální v porovnání s tím, o kolik výhodněji koupíte. Budu uvažovat nejlevnější řešení. Veškerá byrokracie v DE vyjde asi na 300€ (odhlášení, převozní pojištění a značky). Na české straně zaplatíte asi 5000 Kč - 8000 Kč (ekologická daň, přepis atd.). Plus mínus dovoz vyjde něco málo přes 10 000 Kč. O samotné opravě se nemusím ani zmiňovat. Koupíte za 200 000 Kč, opravíte za 150 000 Kč = 350 000 Kč a máte vozidlo v hodnotě 500 000 Kč. Pokud by jste šel tou cestou, že jej vezmete od nějakého přeprodejce, tak jej koupíte za 420 000 Kč. Tedy si naúčtuje 70 000 Kč za to, co vy by jste zvládl sám. Nicméně doporučuji, aby jste vše konzultoval s někým, kdo tomu rozumí. Především nákup může být rizikový. Navenek to jsou pokrčené plechy (= výhodná koupě), ale může být prasklá náprava (= do šrotu). Což jako laik neuvidíte.

Jméno
Richard Dudek
Odpověď

Ok, děkuji. Četl jsem o platbě DPH za dovoz, na druhou stranu jsem i viděl, že je někteří lidé (firmy) neplatí. Může mi to někdo objasnit? jestli se měnil zákon a nyní nacházím staré a nové články nebo v čem je zakopaný pes.

Jméno
Karel Zákravský
Odpověď

Je to velmi snadné. U aut starších 6 měsíců nemáte žádnou povinnost platit za vůz DPH. Pokud je ovšem mladší 6 měsíců, tak budete muset podat tzv. "Hlášení o pořízení nového dopravního prostředku". Při koupi v Německu vám byla odečtena z ceny daň, kterou nyní budete muset odvést v ČR. Patřičný formulář získáte na finančním úřadu. Zároveň vám tam i poradí co a jak, úředníci tam bývají velmi nápomocní a rozumí tomu. Pokud je starší 6 měsíců, tak zmíněná daň už byla v ceně a žádné DPH neodvádíte.

Jméno
Dalibor Čermák
Odpověď

Na 100% si to dovezte sám. Protože mi připadá, že jste laik, tak si vyberte takové, které tam bylo už opraveno. A jediné co stačí je opravdu zajistit dopravu a oběhat úřady. Odvezete si to sám. A papírování okolo toho je tak na jeden den. I když se považuji za odborníka, tak bych měl veliký strach jednat s českým autobazarem. Německá auta jsou vždy ve velmi dobrém stavu (dálnice, slušné zacházení, pravidelné servisování). Pokud jste zvyklý na stav českých aut a najednou vidíte Německé s 100 000 Km, tak jim budete věřit udaných 50 000 Km.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti