Internetová Poradna

o osobních automobilech

Nejvýhodnější půjčka na auto (bankovní, nebankovní, aj.)

Jméno
Katka Záhorská
Otázka

Potřebuji koupit, ale nemám na něj peníze. A jako žena se v osobních autech a ani financích moc neorientuji. Zajímá mě to spíš tak všeobecně - jaká je nejvýhodnější půjčka na koupi auta. Protože se chci trochu připravit na prodejce, který mi jistě doporučí takové financování, na kterém mu nejvíc přeplatím. Děkuji, Katka Záhorská.

Jméno
Finanční poradce
Odpověď

Toto není vůbec jednoduché (ani všeobecně). Protože každá možnost má své výhody a i nevýhody - záleží na čem Vám záleží. V základu máte tři možnosti - bankovní úvěr, nebankovní půjčka a leasing. Pokusím se vysvětlit postupně.

Jméno
Finanční poradce
Odpověď

Pokud si vyberete bankovní úvěr, tak auto ihned prodejci zaplatíte a ihned se stává vašim majetkem (ručení není zpravidla nutné). Takže jen splácíte (například 5000 Kč měsíčně), ale auto je Vaše. Můžete je ihned prodat, můžete jej pronajímat nebo jej poskytovat k použití i jiným lidem. Taky můžete úvěr kdykoliv doplatit. Pokud bude auto staré, tak jej prodáte, penězi doplatíte banku a vezmete si nový úvěr na nové auto. Musíte být ale bonitní a nesmíte být v registru.

Jméno
Finanční poradce
Odpověď

Druhou možností je leasing na auto. Leasingová společnost za Vás koupí auto, ale zůstává jejich majetkem. Nastavíte si například smlouvu na 5 let. A vy musíte celou dobu splácet - nemůžete doplatit předem a ani nemůžete prodat auto. Taky například používání jinými lidmi (členy domácnosti) je komplikované - musíte dostat povolení od leasingové společnosti. Také si nechávají velký technický průkaz. A za jeho zapůjčení (napsání dalších osob atd.) si společnost vždy bere poplatky. Uvážete se pevnými splátkami, nemůžete libovolně nakládat s vozem. Tedy ani toto řešení není nejvýhodnější.

Jméno
Finanční poradce
Odpověď

Třetí možností je nebankovní půjčka. Je stejná jako úvěr od banky, auto patří Vám. Ale zpravidla jej musíte poskytnout jako zástavu vůči penězům. Takže s ním nemůžete nakládat jako se svým majetkem. Ale můžete vše doplatit předem apod. Tento produkt lidé volí především v situaci, kdy se ocitli v bankovním registru dlužníků.

Jak tedy vidíte, tak říci o něčem, že je to "nejvýhodnější půjčka na auto" je velice komplikované. Vždy záleží na tom, které parametry preferujete.

Jméno
Jakub Malý
Odpověď

Podle mě je nejvýhodnější vždy brát peníze od někoho, kdo není na prodejce, autobazar apod. napojen. Protože, pokud má prodávající nějakou provizi z vašich splátek, tak se vždy bude snažit na Vás vydělat. Nespoléhejte na to, co Vám nabídnou. Ale zajistěte si financování předem - mimo prodávajícího.

Jméno
Katka Záhorská
Odpověď

Aha, takže pokud chci mít volnější možnosti a udržet si možnost auto prodat předem, tak raději úvěr na auto. To je výhodnější, protože jej můžu prodat a závazek doplatit. Je toto nejvýhodnější tedy?

Jméno
František Pohl
Odpověď

Zda-li je to nejvýhodnější nelze říci. Ano, jste volnější z hlediska podmínek. Ale tento bankovní produkt bude (předpokládám) neúčelový. Takže tady bude vyšší úrok než třeba u leasingu. Jak už je psáno nahoře - tady skutečně záleží na tom, co preferujete. Já bych doporučil nebrat v úvahu jen úrok (což mnoho lidí dělá). Ve výsledku je jedno jestli přeplatíte např. 11 000 Kč nebo 11 500 Kč. Ale například možnost prodeje auta nebo doplacení dluhu může být za rok nebo dva klíčová. Prostě berte v potaz všechny podmínky. Škoda, že je tento dotaz tak všeobecný, těžko konkrétně poradit.

Pokud by jste přišla později (až budete mít vybraný konkrétní vůz, účel koupě, Vaše možnosti), tak by bylo značně jednodušší Vám konkrétně doporučit nějaký produkt.

Jméno
Jan Berki
Odpověď

Zkoušel jsem si půjčit od banky, ale bohužel nejsem zaměstnán déle jak 3 měsíce. Mohu splácet 6000 Kč měsíčně. V registru dlužníků nejsem, majetkem ručit nemohu, ale mohl bych ručit zakoupeným vozem. Za půjčené peníze bych si pořídil auto. Úroky do 35 procent. Potřeboval bych asi 60 000 Kč. Zavolejte mi na mobil kdykoliv 704062026, nebo napište na jenicekberki@seznam.cz. Děkuji

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti