Internetová Poradna

o osobních automobilech

Náprava na přívěsný vozík - Koupit a vyrobit?

Jméno
Dominik N.
Otázka

Zdravím, jsem rybář a s chlapa se staráme o rybník. V podstatě ho budujeme od začátku, protože se o něj nikdo nestaral. Plánujeme teď nějaké terénní úpravy, pokácení pár stromů apod. K tomu budeme potřebovat přívěsný vozík (za auto). Jde jenom o převoz mimo cesty, takže by jsme nepotřebovali ani STK. Jenomže co jsem se díval, tak vozík vyhovujících rozměrů vyjde na minimálně 50 000 Kč. Tak jsem si říkal, že bych akorát koupit nápravu na přívěsný vozík (nebrzděnou a vše bez elektroniky). Na to by jsme navařili trubky a daly stavební fošny. Nebrzděná náprava se dá sehnat za 3000 Kč a ten zbytek bych dal dohromady z vlastních zdrojů. Myslíte si, že je to ujetá představa?

Jméno
Daniel Hrubý
Odpověď

Klasické přívěsné vozíky za auto jsou maximálně do 750 Kg. Podle ceny předpokládám, že chceš koupit podobnou nápravu. Tyto vozíky se ale dělají z lehkého hliníku nebo dřevotřísky, takže mají hmotnost do 100 Kg. Pokud tam navaříš lešenářské trubky a použiješ stavební fošny, tak se dostaneš minimálně na 200 - 250 Kg jenom na vozíku. A převezeš na tom tak 300 Kg (ekvivalent osmi pytlů cementu). Nevím co plánujete, ale toto mi připadá jako malá kapacita. Spíš bych to řešil valníkem za traktor (a to by jste potřebovali ještě ten traktor). A to tam chcete jezdit bez odpružení?

Jméno
Bohdan Trávníček
Odpověď

Podívej se na inzeráty do nějakého bazaru. Vozík za auto tam seženeš okolo 5000 Kč. Vezmi si, že náprava stojí 3500 Kč a stejnou částku dáš do tažného zařízení. I když rozměrově uděláš doma větší, tak to stejně neutáhneš s nákladem za autem. Takže si vůbec nepomůžeš. Bude mít stejnou kapacitu. Já bych se domluvil s někým z okolí, kdo by vám na tyto akce vždycky půjčil traktor s valníkem. Většina lidí to stejně používá akorát o víkendu, když s tím jedou na pole a přes týden jim to stojí na zahradě.

Jméno
Pepa Fres
Odpověď

My máme za domem les a řešil jsem podobnou věc, když jsme potřebovali vozit dřevo, železo apod. Koupil jsem starou nápravu na valník a svařil na to kostru. Na šířku 1,5m, na délku 2,5m. Měl jsem tam listové pružiny s čímž bylo dost zbytečné práce. A tahal jsem to starou Felicií, která to po půl roce vzdala. Jak už tady někdo počítal, tak jsem na to skoro nic nenaložil. I když se to nezdá, tak stačí naložit do výšky asi 40cm a hned tam máš za autem 1,5 tuny, což neodvezeš. Po všem co jsem s tím zažil bych ti nedoporučil se do něčeho takového pouštět.

Jméno
Pavel Veselý
Odpověď

Podívej se na Aukro apod. Často tam jdou koupit dost atypické věci, například nápravy na přívěsy nebo z něčeho většího. Jinak bych doporučil stavit spíš valník, který má dvě nápravy. Zadní je pevná a přední má "kočárový rejd" (otočná). Dřív se to hodně stavilo na vesnicích a byly až do 3,5 - 4 tuny. Tahaly je ale za traktorem, ne autem. Pérování bych neřešil, s tím bude třikrát tolik práce, než když to přivaříš napevno. Stejně si myslím, že se ti to rozsype. Toto už si prostě doma jenom tak nesvaříš, to by jsi to musel mít opravdu v ruce a mít s tím zkušenosti.

Jméno
Jaroslav Sobotka
Odpověď

Podívej se do nějakého autobazaru, je tam hromada opotřebovaných vozíků a nebudeš tady muset dávat dohromady nápravu s nějakou pseudokonstrukcí. Jak už říkal Bohdan, tak za tím autem stejně neutáhneš víc než 500 Kg (na takovém terénu). A i když si vyrobíš širší/delší, tak materiálu tam naskládáš stejně. Autobazar je jasná volba.

Jméno
Dominik N.
Odpověď

Zdravím Dominiku, jak je akce s rybníkem aktuální ? Mohu Vám postavit přes zimu vozík podle Vašich představ. Jsem konstruktér a konstruoval jsem přívěsy za náklaďáky. Je to jen o autě, které to bude tahat. Pokud to potřebujete řešit, tak mi zavolejte nebo napište. Miroslav 725 649 075 miroslav.cingros@seznam.cz Miroslav

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti