Internetová Poradna

o osobních automobilech

Lehce bouraná auta na prodej - Vyplatí se to?

Jméno
Jakub Duba
Otázka

Díval jsem se na nabídky online inzercí aut. Například jsem viděl Škoda Rapid 1.2 TSI s najetými 11 000 Km za 320 000 Kč. K tomu jsem si našel lehce bouraný Rapid za 200 000 Kč. Zkoušel jsem hledat a počítat kolik by stála oprava a došel jsem k číslu +-70 000 Kč. Takže bych ho mohl mít asi o 50 000 Kč levněji. Vyplatí se najít si takové auto na prodej a opravit si ho?

Jméno
Michal Müller
Odpověď

Vyplatí se to. Tyto auta i když jsou mírně poškozená, tak jsou na prodej za velmi výhodné ceny a ve velmi dobrém stavu. V zahraničí to totiž funguje jinak než u nás. Pokud v ČR máte autonehodu, tak pojišťovna vyplatí tolik peněz, že to stačí akorát na opravu. Resp. nás tlačí do toho, aby jsme opravovali. A to ani nemluvím o spoluúčasti. Takže Češi mají neustále opravovaná a poslepovaná. Auta. Oproti tomu například takoví Němci mají neprůstřelné smlouvy a jsou velmi dobře sepsané. Takže pokud mají nehodu, tak už se to nesnaží znovu opravit, ale dají to rovnou do bazaru na prodej. Tam se to dá dohromady nebo se to rovnou exportuje v takovém stavu. A všechno to míří na české a podobné trhy. Díky tomu máte auto z první ruky, kde nebyla nikdy předtím jediná oprava.

Jméno
Milan Albrecht
Odpověď

Když už se bavíme o konkrétně Německu a dovozu lehce bouraných aut, tak největší výhoda jejich aut na prodej je jejich stav a údržba. Všichni tam jezdí po dálnicích a po velmi dobře postavených silnicích. Netrpí elektronika ani kostra neustálými otřesy apod. Taky mají jiný přístup k starání se o vozy. Pravidelně je vozí na servisní prohlídky a máte tak kompletní dokumentaci - dokud se nedostane do ruk nějakého českého přeprodejce.

Jméno
Jaromír Formánek
Odpověď

Pokud tomu nerozumíte, tak vám to velmi silně nedoporučuji. Za prvé nejste schopný sám posoudit, kolik bude stát skutečná oprava včetně dílů a práce. Kterou si na to navíc ani nemůžete udělat sám. Největší riziko je ve skrytých vadách. Jako laik odhadnete, že bude třeba vyměnit předek, ale už nevidíte do nápravy a elektroniky vozu. A ani samotný prodejce o takových problémech nemusí vědět, vše se může začít projevovat až po dalších 30000 Km. Tento business je výhodný pro ty, co to dělají ve velkém. přivezou, opraví nabourané auto a prodají se ziskem. Co se s ním pak děje dál, to je už nijak netrápí.

Jméno
Stanislav Nedvěd
Odpověď

Vyplatí se to a je to velice jednoduché. Já jsem synovi takto přivezl BMW 320d. Ušetřili jsme na to minimálně 120 000 Kč. Normálně si na internetu vyjeďte nabídky. Vyberte si a zajeďte si ho osobně prohlídnout. Ideálně si vezměte k ruce nějakého mechanika. Po koupi budete muset vůz v Německu odhlásit z registru. Pokud ho budete chtít přivézt sám, tak si musíte vyřídit krátkodobé pojištění (obdoba povinného ručení). Vše zařídíte na pobočce jejich autoklubu a stojí to 2000 Kč. Dále si musíte zaplatit převozní značky za dalších 2000 Kč. A to je vše. Pak to akorát při převozu nahlásíte, zaplatíte všechna ručení, daně a případně odvedete DPH.

Jméno
Jakub Duba
Odpověď

Pokud si seženu lehce nabourané auto a přivezu jej, tak musím odvést DPH? Tj. klasických 21% z jeho kupní ceny? Vždyť to by se mi vůbec nevyplatilo. Děkuji za objasnění.

Jméno
Stanislav Nedvěd
Odpověď

Neodvádíte klasické DPH. Pokud je auto mladší než půl roku, tak vám německá strana odpustí z ceny DPH a vy jej zaplatíte až v ČR. Pokud je starší půl roku, tak je to DPH již v ceně a u nás nic platit nemusíte. Žádná dovozní daň ani clo tam není vyžadované. Jen náklady na přihlášení.

Jméno
Kája
Odpověď

Pokud máte svoji garáž, máte čas a jste automechanik, který autům rozumí, tak proč si nekoupit lehce bourané auto na prodej a neopravit si ho. Jako koníček je to dobré. Pro vlastní potřebu. Jinak jsou lidi, co to pak prodají třeba do autobazaru a vydělají na tom i peníze.

Jméno
Orfus
Odpověď

Běžná praxe praxe, člověk dotáhne bouračku. Dá ji sám dohromady a šup na inzerát ji prodá. Dokonce jsem slyšel, ze to podobně dělají i nějaké autobazary. Takže do takových potom nechodit, protože nevíte co kupujete.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti