Internetová Poradna

o osobních automobilech

Krádež SPZ značek - Jak postupovat dále?

Jméno
David Svoboda
Otázka

Dobrý den, s novou přítelkyní jsem bohužel dostal i takový zajímavý dárek. Koupila si v listopadu 2013 automobil v AAA. Automobil bohužel nepřepsala a teď ještě ke všemu přišla o obě SPZ značky. Jak mám v tomto případě postupovat? Byl jsem dnes na evidenční kontrole a chystal se zítra automobil přepsat. Nejsem si jen jisty, že můžu jen tak přijít se vším potřebným a nemít žádné značky na vrácení. Předem díky za radu. David Svoboda

Jméno
Petr
Odpověď

V první řadě - nahlásili jste všechno na policii? Značky se většinou kradou k nějaké kriminální činnosti nebo krádežím (natankování bez placení). Proto v první řadě kontaktovat policii. Jinak samozřejmě bez značek nesmíte jezdit. Ohledně přepisu majitele vozidla nemám zkušenost. Proč si vůbec automobil po skoro 2 letech stále nepřepsala na sebe? To byl nějaký úvěr nebo leasing na to auto? Máte vůbec k tomu technický průkaz a ostatní dokumenty? Protože například vím, že leasingové společnosti mají technický průkaz u sebe a za jeho zapůjčení si účtují peníze.

Jméno
Pavelka J.
Odpověď

Taky mi ukradly značky, vyřízení nových mě stálo asi 400 Kč nebo 500 Kč, už nevím přesně. V první řadě nahlásit na policii, pak řešit. Po této zkušenosti jsem značky přišrouboval napevno, ne jen do rámeček. Sice někteří lidé tvrdí, že se to nesmí a při silniční kontrole by vás za tuto úpravu mohly popotahovat. Silniční kontroly mám už za sebou a nikdy s tím nebyl problém. A navíc od té doby mám s krádeží značek pokoj.

Jméno
Patrik Novotný
Odpověď

Tak to vám bohužel neporadím ohledně přepisu. Sám mám zkušenost s krádeží. Parkuji na sídlišti a přes noc mi zmizely značky. Zavolal jsem na 158, kde jsem celou věc oznámil. Ti vše předali místnímu oddělení a během pár desítek minut jsem byl ve spojení s nimi. Vyslali ke mně hlídku, která vše zdokumentovala a domluvili jsme se, že vše přijdu další den sepsat na místní oddělení. Tam jsem vše vysvětlil a sepsali jsme Protokol o podání vysvětlení. Podle policie, se kterou jsem se bavil, tak na tento protokol nemůžete jezdit. Ale protože je poslední dobou krádeží jak máku, tak je dopravní policie rozumná a přehlížejí to (chápou situaci). Byl jsem ještě ten den zastavený a při kontrole jsem jim ukázal tento protokol - a vše bylo v pořádku. Při vyřizování nových SPZ budete muset vyplnit Žádost o zápis změn údajů, který si můžete připravit už doma, protože je na internetu. Dále OP, potvrzení o pojištění a velký a malý technický průkaz. Pokud je auto na leasing, tak si vše musíte vyzvednout u leasingovky a taky jim za to zaplatit. Každá SPZ stojí 200 Kč. Tedy za dvě SPZ 400 Kč plus 50 Kč za změnu v registru. Dostanete nový malý technický průkaz a dvě tabulky SPZ. Nezapomeňte, že na značkách musí být vylepené známky o technické kontrole a emisích. Nezapomeňte v poslední řadě i vše nahlásit pojišťovně, u které máte sjednáno povinné ručení. Popravdě ale ve Vašem případě nevím jak se to bude řešit. Dle mě značky neodevzdáte, ale ani nebude třeba za ně platit žádný poplatek, protože byly ukradeny. zaplatíte tedy jen 450 Kč za nové a ty staré se nebudou řešit. nezapomeňte na zmíněné doklady: OP, malý i velký technický průkaz a potvrzení o pojištění.

Jméno
Anonymní
Odpověď

No když to tak čtu tak jenom doufám, že si nikdo nevybere ty moje SPZ a neukradne je. Minule jsem při přepisu vozidla strávil 8 hodin čekáním na úřadě.

Jméno
Je to v pořádku
Odpověď

Že je to nelegální? Cituji policie.cz (oficiální stránky policie): Ochrana proti krádeži je velmi jednoduchá. Stačí několika vruty do plastového rámečku nebo nárazníku automobilu přišroubovat značku a znemožnit tak její jednoduché vytáhnutí z rámečku. takže i oficiální stránky toto doporučují.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti