Internetová Poradna

o osobních automobilech

Jaké si koupit první auto, ojeté do 20 - 40 000 Kč

Jméno
Semilka
Otázka

Mám na účtu našetřeno 40 000 Kč a chtěl bych si za to koupit moje první (ojeté) auto. Jeden kamarád mi radil, že bych si měl koupit něco okolo 20 000 Kč a zbytek dát do oprav. Protože u ojetého auta se tomu prostě nevyhnu. Druhý mi zase říkal, abych raději celých 40 000 Kč vrazil do lepšího auto, že tam už opravy nebudou potřeba. Poradíte mi i nějakou ověřenou značku? Která ojetá auta jsou nejspolehlivější a do kterých pak nebudu muset příliš mnoho investovat? Ideálně bych to chtěl z českého autobazaru, protože se v tomto oboru moc neorientuji. Kdybych si to měl dovézt z Německa, jak tady někteří radí, tak bych měl strach, abych někomu nenaletěl a jestli bych to celé sám zvládl. Díky.

Jméno
Radek N.
Odpověď

Nejdřív by jste si měl udělat nějaký základní filtr. Kolik dveří (3 nebo 5)? Budete s tím jezdit po městě nebo dálkové trasy? Záleží vám na vzhledu a designu (auto pro chlapa vs. babské auto)? Vyžadujete cokoliv specifické (posilovač, diesel, sedan, určitý výrobce)? Pokud si promyslíte tyto základní otázky, tak si již lehce vyfiltrujete značky, které by byly cenově dostupné. Zas tak veliký výběr není... .

Jméno
Semilka
Odpověď

Já to auto potřebuji jen na dojíždění do práce, asi 20 Km každý den. Problém je, že tomu moc nerozumím a nevím, jestli chci Diesel, jestli potřebuji posilovač řízení atd. Zkrátka mi zkuste doporučit auto okolo 40 000 Kč.

Mimochodem, teď jsem se díval na autobazary a našel jsem Mazdu 323, 137 000 Km za 30 000 Kč. Co si o tom myslíte?

Jméno
Radek N.
Odpověď

Mazda 323 je celkem dobrá volba. Akorát mají velice špatnou ochranu proti korozi (včetně těch nových). Pokud by se vám podařilo najít nějaký kus, který by nebyl rezavý, tak bych doporučoval. Chce to ale hodně štěstí.

Zkuste se taky podívat po klasikách typu Golf nebo Octavia a případně i Fabia. Bývají velmi dobře zachovalé, výběr a množství v bazarech je naprosto luxusní a co se provozu týče, tak jsou takřka bezúdržbové a případně vám to zvládne opravit i kdejaký kamarád ve své garáži.Rozhodně by stálo za zvážení o Ford Fiesta 1,3i z roku 2007 - 2008, které se dají sehnat okolo 40 000 - 60 000 Kč. A protože si to lidé kupují jako malé městské auto, tak ani nemívají moc najeto, dají se bez problému najít kusy s najetými 50 000 - 80 000 Km.

Dál mě napadá například Nissan Almera, Toyotu Corolla, Focus, Yaris... .

Jméno
Adam
Odpověď

9 z 10 automechaniků ti jako první auto doporučí Škoda Octavia nebo Škoda Fabia. Ceny se pohybují okolo 30 000 Kč a obyčejně mají pod 100 000 Km. Zbývajících 10 000 Kč můžeš dát do oleje, filtrů, geometrie atd. Kašli na zahraniční značky, jako první ojeté auto ti Škoda bude úplně stačit.

Jméno
Tyrš
Odpověď

Synovi jsem jako první auto koupil Peugeot 309 za 28000 Kč. Samozřejmě jsme ho pečlivě vybrali atd. Už je to více než 2 roky a nemuseli jsme za celou dobu řešit jedinou závadu. Najel s ním už asi 40000 Km bez jediné poruchy. Je k tomu potřeba připočítat 5000 Kč EKO daň + povinné ručení, koupit olej, filtry, atd. Takže se do 40 000 Kč krásně vlezete. Samozřejmě je takových aut v nabídkách víc - Fabie, Punto, Focus, Golf.

Jméno
Anna P.
Odpověď

Projděte si pár bazarů v okolí a podívejte se co je v nabídce. Ideálně si vezměte s sebou kamaráda automechanika nebo někoho, kdo tomu rozumí. Já osobně bych 20 tisíc dala do auta a 20 tisíc si nechala na opravy. Protože v této cenové kategorii vám garantuji, že ta investice bude třeba. Taky se při výběru dívejte na spotřebu auta. V dnešní době už je celkem rozdíl, jestli to žere 5 nebo 8 litrů. Taky berte ohled na povinné ručení.

Jméno
Fuka
Odpověď

Jako první auto jsem si koupil VW Golf 3 a vydržel mi asi 3 roky (~33 000 Km). Holky na to sice nesbalíš, ale v dnešní době ho seženeš do 20 000 Kč a do oprav dáš maximálně dalších 10 000 Kč. Je to sice 1,6, ale dostaneš se s tím kam potřebuješ a o to přece jde. Dojet s tím do práce a z práce. Oproti českým škodovkám (aspoň v této cenové kategorii) je VW bezpečnější a má větší deformační zóny, kvalitnější plechy a výběr je stejný.

Jméno
Urban O.
Odpověď

Auto za 20 tisíc bych si nekoupil ani za nic. Známý pořád říkal, jak tím ušetří a jak je ojetá Fabie skvělá volba. Za poslední rok do toho nasypal už minimálně dvojnásobek a stejně to každý měsíc vozí do servisu. Pokud chcete, aby toto vaše první auto něco vydrželo a nezruinovalo vás finančně, tak vám doporučuji si našetřit ještě nějakých 20 tisíc. A v kategorii 60 tisíc už se dají vybrat slušná auta, která nepotřebují žádné investice.

Jméno
Dědek
Odpověď

Autům sice nerozumím a mé mládežnické roky už mám za sebou, ale jako první auto bych si rozhodně koupil Škodu Fabii, Octavii nebo Favorit. Naučíš se na to jezdit, opravy a náhradní části jsou za naprosto směšné ceny a i pořizovací ceny jsou levnější v porovnání s Italy nebo Francouzy. Taky mám docela dobrou osobní zkušenost s 626 coupe.

Jméno
Anonym
Odpověď

Hledejte následující Nissan Sunny, Suzuki Swift, Renault R19, Opel Astra, VW Golf III, Ford Escort, Ford Orion, Škoda Favorit, Škoda Octavia, Citroen ZX. Sice jsou to starší kusy, ale jako první ojeté auto naprosto dostatečné. K bazarové ceně si připočtěte cca 10 000 Kč jako investici do oprav, 5000 Kč (ekologická daň) + 800 Kč (přepis) + 200 Kč (evidence motorových vozidel) + 4000 Kč (povinné ručení).

Jméno
Greg
Odpověď

Bratr odjel do Itálie a prodává svého Golf III 1,9 TDi, třídveřový, je v dobrém stavu a chtěl by za něho asi 19 000 Kč. Kdyby se nestěhoval pryč, tak by si ho nechal. Kdyby jste ho chtěl, tak se ozvěte. Jako první ojeté auto je to super volba!

Jméno
Gabriela
Odpověď

Prosím, mám zájem o toto auto. Gabriela Dvořáková.

Jméno
Pavel
Odpověď

Chtěl jsem se zeptat kolik je třeba si našetřit navíc, když si chci koupit auto za 35000 Kč, rok výroby 2002. Nebo na kolik vyjde kompletně převod vozidla.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti