Internetová Poradna

o osobních automobilech

Havarovaná a bouraná auta na Prodej

Jméno
Marian Mohyla
Otázka

Kamarád mě přivedl na nápad, že by bylo lepší koupit havarovaný vůz a dát ho svépomocí dohromady. Je automechanik a má vlastní prostory, takže v tomto by nebyl problém. Co jsem četl články, tak doporučují bouraná auta z Německa. Můj finanční limit je cca 200 000 Kč. Je to reálné a opravdu natolik výhodné, abych se to nějak víc věnoval?

Jméno
Anonymní
Odpověď

Doporučuji Švýcarsko, nemusíte platit DPH při převozu a stačí jenom zajít na úřad a odhlásit ho z registru. To je všechno. Dají se tam velice levně sehnat především levnější auta (v pořizovací cenně do 500 000 Kč) - nabízejí na prodej za zlomek ceny a mají najeto naprosto minimum. S bouranými auty nemám zkušenost a ani bych do toho nešel, nikdy nevíte, co vše bylo poškozeno a co se v budoucnu pokazí. Do oprav pak můžete nasypat víc peněz, než za kolik jste ho koupil.

Jméno
Otakar Kroupa
Odpověď

Silně pochybuji, že by dovezení ze Švýcarska bylo nějak výhodné i když s tím nemám žádnou zkušenost. Vím ale, jak to funguje v Německu.

Odhlášení je zdarma, pojištění odpovědnost na převoz stojí asi 120€, registrační značky 100€, za benzín dáte asi 50€. V ČR musíte absolvovat měření emisí a kontrolu technického stavu (2500 Kč). Přihlášení na dopravním inspektorátu a ekologická daň vás vyjde na cca 4000 Kč. Celkem se vejdete do 10000 Kč. Kdyby jste to vezl ze Švýcarska, tak zaplatíte úplně to samé, ale ještě navíc budete hradit převoz, který může cenu zvýšit na dvojnásobek. A protože jsou tyto dva trhy takřka identické, tak se vám to na nějaké úspoře na pořizovací ceně nevrátí. Taky mám z druhé ruky informace o stavu těchto aut. V DE se prodávají okamžitě po první havárii a najeto mívají okolo 1000 Km - 15 000 Km. Jsou v perfektní stavu (nebýt nabourané). Je to dáno postupem tamních pojišťoven, což dvakrát neplatí ve Švýcarsku.

Jméno
Marian Mohyla
Odpověď

Podle reportáže v motoristickém magazínu se ale ještě odvádí daň. Máte nějaké podrobnější informace o tom, jak se vypočítává? A myslíte si, že je reálné získat dobré auto, když mám 200 000 Kč?

Jméno
Otakar Kroupa
Odpověď

Daň se neodvádí. Resp. v případě, že budete dovážet auto mladší než 6 měsíců, tak vám ji při koupi německá strana odpustí z kupní ceny. A vy ji zaplatíte v ČR. Pokud bude auto starší než 6 měsíců, tak je již započítána v ceně a je zaplacená v Německu. Tak jako tak vás to vyjde na stejné peníze.

Co se týče toho rozpočtu, tak záleží co považujete za "dobré havarované auto". Podle mě je reálné přivézt bouraný Seat, Hyundai, Peugeot...držet se při levnějších modelech. Kdy koupíte za 120 000 Kč a zbytek dáte do opravy. Nebo koupíte přímo opravené bourané auto. Na druhou stranu mi absolutně nedává smysl se dívat po drahých autech (Volvo, Mercedes...). Buď bude hodně roztřískané a do původní stavu už ho nedostanete, nebo to byl pojízdný vrak ještě před samotnou nehodou.

Jméno
Jakub Čubík
Odpověď

Pokud je ten váš kamarád automechanik, tak se zkuste poptat přímo jeho a nechat si doporučit od něj někoho, kdo by tomu rozuměl. Pokud by jste nikoho takového v okolí neměli, tak jsou i firmy, které se na to specializují. Doporučí vám z nabídek na internetu nějaké tipy, ze kterých si můžete vybrat. A potom za vás úplně všechno zařídí. Jen jim řeknete který vůz chcete a počkáte, než bude stát před vašim domem. Zkuste kontaktovat některou z těchto společností, ať vám dají více informací. Vím taky, že nabízejí i jenom poradenství. Kdy si je s sebou můžete vzít do DE, oni auto prověří a zkontrolují, že je vše v pořádku. A případně asistují při vyřizování formalit.

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti