Internetová Poradna

o osobních automobilech

Brždění motorem - Co to je, jak správně brzdit?

Jméno
A. Jahelka
Otázka

Ahoj, zrovna dělám autoškolu na osobní auto a na motorku. Během jízd se mi několikrát stalo, že mi instruktor řekl, abych brzdil motorem, protože mu údajně ničím brzdy tím, jak na nich pořád stojím. Já ale nevím jak tím motorem brzdit. Instruktor není moc přátelský a tak se mu stydím (bojím) přiznat, že nevím jak to dělat. Jak bych měl prosím tím motorem správně brzdit? Moc se omlouvám, pokud je to hloupý dotaz. Ale moje matka řídit neumí, tak nevím koho se zeptat. Děkuji.

Jméno
Petr M.
Odpověď

Je to velmi snadné, pokusím je to nějak všeobecně vysvětlit. "Brždění motorem" znamená, že při zpomalování nebo jízdě z kopce podřadíš nižší rychlost. A ta zpomaluje jízdu.

Předem upozorňuji, že se jedná o velmi jednoduché vysvětlení. Problematika by mohla být daleko složitější, mohli by jsme se bavit o brždění motorem u moderních dieslových motorů atd. Vysvětlím to jednoduše například na 2-takt motorce.

Představ si to tak, že každý řadící stupeň má rozmezí rychlostí, ve kterých pracuje nejlépe. Pro jednoduchost budu mluvit jen o rychlosti, nebudu do toho motat otáčky motoru. Takže například:

neutrál - 0 Km/h
stupeň 1 - 0 Km/h až 40 Km/h
stupeň 2 - 30 Km/h až 50 Km/h
stupeň 3 - 40 Km/h až 90 Km/h
stupeň 4 - 80 Km/h až 120 Km/h
stupeň 5 - 100 Km/h až 160 Km/h

Což moc dobře víš, protože během řízení řadíš a pohybuješ se v těchto rozmezí.

Jméno
Petr M.
Odpověď

Teď jsou tady ale dvě velmi důležité otázky - (1) co se stane, pokud máš zařazený určitý stupeň a rychlost klesne pod zmíněný limit? (2) co se stane, pokud máš zařazený určitý stupeň a rychlost stoupne nad zmíněný limit?

Pokud rychlost klesne pod limit

Pokud rychlost klesne pod limit, tak otáčky motoru budou příliš pomalé na to, aby pokračoval v chodu. V prvním stádiu ti auto nebo motorka začne skákat a pokud klesnou ještě níže, tak ti motor zhasne. Toto se ti určitě již stalo, pokud jsi se například pokoušel rozjíždět na dvojku a auto skákalo. Nebo zdechlo úplně. Toto může být velmi nebezpečné na motorce, protože motor ne jenomže zdechne, ale jelikož máš zařazenou rychlost, tak se i zablokuje zadní kolo. Řešení z této situace je snadné - okamžitě zmáčknout spojku, čímž se odblokuje kolo. Pokud tedy již neležíš i s motorkou na silnici... .

Pokud rychlost stoupne nad limit

Pokud rychlost stoupne nad limit, tak motor nebude stíhat. Nebude se moct točit v tak vysokých otáčkách, aby tu rychlost zvládal. Takže se bude točit pomaleji a bude zpomalovat i kola. Takže auto začne zpomalovat.

Jméno
Petr M.
Odpověď

Jak se brzdí v praxi motorem

Představ si, že vjíždíš na stupeň 4 do křižovatky rychlostí 120 Km/h. Podřadíš tam stupeň 3, jehož maximální rychlost je 90 Km/h. Motor na trojku není schopný mít takové otáčky, takže auto zpomalí na 90 Km/h. V tom okamžiku tam podřadíš stupeň 2, který má maximální rychlost 50 Km/h a auto opět zpomaluje, protože není schopno na tak nízký stupeň jet tak rychle (na tak nízký stupeň by musel mít obrovské otáčky, aby byl schopen jet tak rychle, ale tak vysokých otáček není schopen dosáhnout, tak logicky zpomalí). Tímto způsobem podřazuješ a auto plynule zpomaluje bez použití brzd.

Podřazením mám na mysli to, že zmáčkneš spojku, zařadíš nižší stupeň a pustíš spojku. Nepřidáváš plyn. Necháš auto/motorku na prázdno bez plynu zpomalit tím, že jen zařadíš nížší stupeň.

Brždění motorem z kopce

Tuto vlastnost můžeš použít i v případě, kdy jedeš z kopce. Zařadíš si tam například stupeň 2, motor je schopen na tento stupeň jet maximální rychlostí 50 Km/h. Takže i když jedeš pořád z kopce a nebrzdíš, tak auto nezrychluje. Protože motor už není schopen se točit rychleji.

Jméno
Petr M.
Odpověď

Brždění motorem je snadné a velmi rychle si na něj zvykneš, je i mnohem pohodlnější než stát na brzdách. V neposlední řadě ti i šetří brzdové destičky. A to dost zásadně. Já mám například 125ccm motorku, která má najeto necelých 8000 Km (což je nic) a brzdové destičky jsou úplně na odpis. Kdybych na ní jezdil jen já a brzdil jen motorem (a jezdil na ní slušným stylem), tak mi vydrží klidně i desetkrát déle.

Jméno
A. Jahelka
Odpověď

Moc děkuji za dlouhé vysvětlení! Takže když budu chtít brzdit, tak jen zařadím nižší rychlost a bez přidávání plynu auto samo zpomalí. A tak budu podřazovat pořád níž a motor bude místo mě brzdit.

Jméno
Petr M.
Odpověď

Ano. Pokud ale před tebe vběhne dítě, tak samozřejmě dupneš na brzdy a nebudeš podřazovat. :) Pokud motorka nemá ABS, tak s dupáním na brzdy opatrně. Brzdná dráha se zablokovanými koly je přibližně dvakrát delší než brždění na hranici se zablokováním (resp. s ABS). Nehledě na to, že skončíš na zemi... .

Jméno
Cico Ciciak
Odpověď

V první řadě vysvětli tomu instruktorovi, kdo je v tom vztahu zákazník a kdo pán!

Jméno
Děvče
Odpověď

Také děkuji za velice srozumitelné vysvětlení! :)

JMÉNO
TEXT
Napište číslicí "třicet jedna":
Osobní auta - Poradna, Diskuse, Zkušenosti